Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBluszczowa rzeka wita poetycko

Bluszczowa rzeka wita poetycko

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 02 wrzesień 2022 06:54

Brdę Bluszczową Rzeką mieli nazywać m.in. Leon Wyczółkowski, Sebastian Malinowski oraz św. Jan Paweł II. Tę nazwę propaguje w swoim wierszu, ale też w inicjatywach poeta Władysław Horabik. Od ponad roku mamy w Bydgoszczy ,,Kładkę nad Bluszczową Rzeką”.

,,Witam Cię! Bluszczowa Rzeka. Ciebie z bliska i z daleka...” - ten fragment wiersza Horabika wita każdego, kto chce przejść lub przejechać rowerem kładką nad Bluszczową Rzeką. W kwietniu ubiegłego roku na wniosek rad osiedlowych oraz Stowarzyszenie Nad Bluszczową Rzeką, tę kładkę w ten sposób nazwali bydgoscy radni. Mowa o kładce zlokalizowanej nieopodal ulicy Świekatowskiej na Czyżkówku i Jednostronnej (łączącej się bezpośrednio z Żeglarską) na Jachcicach. Kładkę tą wybudował KPEC budując nowy ciepłociąg – uznano, iż dla większej efektywności inwestycji, oprócz mostu ciepłowniczego, można nie dużym kosztem ułatwić funkcjonowanie mieszkańcom.

 

,,Stań, zatrzymaj się w pogoni

kurtyny życia odsłonisz

wypoczęty choć zmęczony

w moim nurcie zanurzony

nakarm Wielką Ciszą zmysły” - głosi kolejny cytowany na tablicy informacyjnej fragment wiersza Władysława Horabika.

 


Zwrot Bluszczowa Rzeka pojawia się obecnie głównie w dokumentach rad osiedlowych położonych na zachodnim odcinku Brdy, mamy też wspomniane tablice informacyjne przy kładce. Z pism Horabika wynika, że papież św. Jan Paweł II podczas spotkania z bydgoskimi pielgrzymami w 1993 roku w rezydencji Castel Gandolfo miał wspominać swój spływ ze studentami Brdą z 1953 roku i w tych wspomnieniach użyć zwrotu Bluszczowa Rzeka.

 

Inicjatyw jest więcej

Dostęp do kładki od strony ulic Siedleckiej/Świekatowskiej prowadzi przez obszar zielony wokół zbiornika wodnego, który gdyby został odpowiednio zagospodarowany, mógłby być zieloną perełką. Stowarzyszenie Nad Bluszczową Rzeką snuje już plany stworzenia w tym miejscu Parku Nad Bluszczową Rzeką.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu