Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Tołoka” - czyli Bydgoszcz świętuje niepodległość Ukrainy

,,Tołoka” - czyli Bydgoszcz świętuje niepodległość Ukrainy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 27 sierpień 2022 19:00

Ukraińska państwowość jest stosunkowo młoda, bowiem kraj ten ogłosił ją 24 sierpnia 1991 roku – w środę przypadła 21 rocznica ukraińskiej niepodległości. W Bydgoszczy zorganizowano z tej okazji w sobotę festiwal ,,Tołoka”, była to też okazja dla Ukraińców mieszkających w Bydgoszczy, aby nagrać pozdrowienia, które zostaną wysłane na front.

Centralnym punktem ,,Tołoki” była Barka Lemara zacumowana nieopodal Rybiego Rynku, w jej sąsiedztwie oraz na ulicy Mostowej pojawiły się stoiska m.in. z kuchnią ukraińską i rękodziełem. Tołoka to nazwa odwołująca się do zwyczaju słowiańskiego sąsiedzkiej pomocy. W Bydgoszczy wielu Ukraińców znalazło po wybuchu wojny schronienie dzięki życzliwości Polaków, stąd też zorganizowano wspólne świętowanie.

 

O godzinie 20:00 odbędzie się też na Mostowej plenerowa projekcja filmu ,,Tołoka”.

 

 

 

24 sierpnia 1991 roku Rada Najwyższa Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej ogłosiła Deklarację Niepodległości Ukrainy uniezależniającą ten kraj od Związku Radzieckiego. 1 grudnia odbyło się też referendum, w którym Ukraińcy opowiedzieli się za niepodległością. Dzień po tym referendum Polska, obok Kanady i Rosji (rządzonej przez Borysa Jelcyna) uznały jako pierwsze niepodległość Ukrainy. Kilka dni później oficjalnie Związek Radziecki został rozwiązany.

 

 

Państwo ukraińskie istniało dużo wcześniej – w latach 1917-1921 byłą to Ukraińska Republika Ludowa, stąd też w 1991 roku mamy do czynienia z ponownym odzyskaniem niepodległości.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • NIK: Województwo Kujawsko-Pomorskie i Toruń zaniżały w dokumentach zadłużenie

  W czwartek Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport poświęcony nadzorowi właścicielskiemu nad spółkami należącymi do kujawsko-pomorskich samorządów. Jednym z celów tej kontroli było zwiększenie transparentności dotyczącej realnego długu publicznego, bowiem w szczególności Samorząd Województwa od wielu lat prowadzi politykę przerzucania długów na spółki sobie podległe. Kontrolę przeprowadzono w bliskiej współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową.

 • Bruksela zatwierdziła nowy program operacyjny dla kujawsko-pomorskiego

  Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza – taką nazwę nosi dokument, w ramach którego do 2030 roku kujawsko-pomorskiego otrzyma 1.836 mld euro na inwestycje. Będzie to trzeci duży program operacyjny dla województwa, w historii naszej przynależności do Unii Europejskiej.

Wiadomości z regionu