Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz chce przy wsparciu rządowym wyremontować 20 dróg lokalnych

Bydgoszcz chce przy wsparciu rządowym wyremontować 20 dróg lokalnych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 sierpień 2022 14:58

W lipcu goszcząc w Bydgoszczy, minister Andrzej Adamczyk zainaugurował nabór wniosków do Rządowego Programu Dróg Samorządowych dla miast na prawach powiatu. Nastąpiło to symbolicznie w Starym Fordonie, bowiem w tym miejscu w 2020 roku premier zapowiedział objęcie wsparciem rządowym także miast wojewódzkich, które do tej pory nie mogły aplikować. Dzisiaj dowiedzieliśmy się o jakie inwestycje aplikuje Bydgoszcz.

- Zgłosiliśmy 20 w sumie ulic do przebudowy, w ramach tego konkursu – poinformował zastępca prezydenta Mirosław Kozłowicz. Łączna ich długość to ponad 6 km, koszt szacuje się na 60 mln zł, z czego 30 mln zł może wynieść dotacja rządowa, a drugie tyle będzie musiało dołożyć miasto - Staraliśmy te wszystkie ulice rozplanować w całym mieście proporcjonalnie – wyjaśnia Kozłowicz.


Część wniosku dotyczy tak naprawdę rewitalizacji obszaru Starego Miasta, bowiem aplikacja obejmuje ulicę Grodzką (z elementami rewitalizacji obszaru Rybiego Rynku), Przy Zamczysku, Podwale, Pod Blankami, Jana Kazimierza, Przyrzecze, Zaułek oraz Malczewskiego. Dalej są ulice już typowo osiedlowe: Iławska, Janowiecka, Kętrzyńska, Ciechocińska, Żeromskiego, Charzykowska, Szamarzewskiego, Baranowskiego, Piaski, Kotowicza, Kromera, Pogodna, Syrokomli, Te inwestycje miałyby być realizowane w latach 2023-2024.

 

- Są to ulice o kategorii gminnej, czyli te drogi które są najbliżej mieszkańców – wyjaśnia kierujący ZDMiKP Maciej Gust - Na wszystkie te drogi posiadamy pozwolenia na budowę.

 

Minister Łukasz Schreiber zapowiadając ten program wyraził nadzieję, że przyśpieszy on modernizację dróg gruntowych w Bydgoszczy. W tym kierunku poszedł też ratusz, choć w internecie pojawiło się alternatywne oczekiwanie, aby z tego programu sfinansować przebudowę Nakielskiej. Pytany o to wiceprezydent Kozłowicz przyznał, że ten projekt nie pasowałby do ram funduszu, bowiem sam koszt I etapu modernizacji Nakielskiej szacuje się powyżej 100 mln zł, a tu mowa o tylko 30 mln zł dofinansowania rządowego.

 

O tym czy ten wniosek zostanie przyjęty zdecyduje Ministerstwo Infrastruktury.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu