Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPoważne zastrzeżenia wobec traktowania podopiecznych w domu opieki w Białych Błotach

Poważne zastrzeżenia wobec traktowania podopiecznych w domu opieki w Białych Błotach

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 28 sierpień 2022 07:21

Brak odpowiednich kwalifikacji personelu, a także umieszczenia seniorów oraz niepełnosprawnych w placówce wbrew ich woli – to główne zarzuty stawiane Placówce Całodobowej Opieki w podbydgoskiej Zielonce (gmina Białe Błota), wyartykułowane przez Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur.

 

Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur realizowany jest przez Rzecznika Praw Obywatelskich, w ramach konwencji ONZ o przeciwdziałaniu tortur, której stroną jest Polska. Wizytacja tego organu w Zielonce miała miejsce w maju i jak wynika ze wstępnej oceny potwierdziła szereg nieprawidłowości.

 

Główny zarzut stawiany temu domowi opieki to nieweryfikowanie, czy faktycznie podopieczni są przez sąd ubezwłasnowolnieni, co może prowadzić do faktycznie ich nielegalnego pobytu, jeżeli praw obywatelskich nie zostali pozbawieni, a jednocześnie nie wyrazili woli pobytu w placówce - Wszelkie umowy zawierane są z „osobami decyzyjnymi”, zwykle członkami rodzin, które w praktyce nie posiadają prawnego umocowania do samodzielnego podjęcia decyzji o umieszczeniu osoby bliskiej w placówce. W dokumentacji brak było jakichkolwiek zgód, oświadczeń czy pouczeń o prawach podpisywanych przez mieszkańców– informuje biuro Rzecznika Praw Obywatelskich - Kumulacja powyższych przesłanek prowadzi do przekonania, iż w wizytowanym PCO zachodzi ryzyko umieszczenia osób wbrew ich woli, bez kontroli sądowej.

 

Opiekę nad podopiecznymi sprawowała właścicielka wraz z mężem oraz jedna osoba zatrudniona na umowie zlecenia i dwie wolontariuszki, ale według przedstawicieli KMPT nie mieli właściwego do tego przygotowania - Zaznaczenia wymaga, iż żadna ze wskazanych osób nie posiada odpowiednich kwalifikacji w zakresie sprawowania opieki nad osobami w podeszłym wieku, przewlekle chorymi czy z niepełnosprawnością. Biuro RPO wskazuje też na brak osoby z uprawnieniami pielęgniarskimi.

 

Jednocześnie Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur zwraca uwagę, że właściciele placówki mieli zniechęcać podopiecznych do szczepienia się przeciwko COVID-19.

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Zawieszenie Portalu Kujawskiego będzie symboliczne, ale zmiany głębsze

  Zgodnie z komunikatem z 10 stycznia w środę 1 lutego zostanie zawieszony Portal Kujawski, nie pojawią się nowe artykuły. Po rozmowie z wieloma środowiskami będzie to zawieszenie symboliczne – 3 dniowe (do 4 lutego), dla pokazania jak poważnego dewastowania rynku medialnego jesteśmy świadkami w Bydgoszczy. Później Portal Kujawski powróci, ale....

 • Urząd Marszałkowski chce zbadać specyfikę eksportową kujawsko-pomorskiego. Tylko czy to jest komukolwiek potrzebne?

  ,,Za pośrednictwem poszczególnych analiz, stanowiących powiązane ze sobą synergiczne opracowania, przedstawić spójny obraz potencjału eksportowego województwa kujawsko-pomorskiego dla wskazanych przez Zamawiającego sektorów gospodarki. Powinny one jednocześnie określić dla przedstawicieli tych sektorów najkorzystniejsze możliwości w kontekście ich ekspansji oraz funkcjonowania na dedykowanych dla ich potencjału zagranicznych rynkach docelowych” - brzmi to trochę jak bełkot, ale to fragment specyfikacji zamówienia, na które Urząd Marszałkowski jest gotów wydać ponad milion złotych.

Wiadomości z regionu