Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPojawił się projekt spec ustawy ds. Zachemu. Budzi nadzieję, ale też obawy

Pojawił się projekt spec ustawy ds. Zachemu. Budzi nadzieję, ale też obawy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 25 sierpień 2022 00:18

O tym, że trwają pracę nad specjalną ustawą, która ma rozpocząć na poważną skalę rekultywację terenów skażonych mówiło się od kilku miesięcy. 22 lipca na stronach Centrum Legislacyjnego Rządu ukazał się projekt Ministerstwa Klimatu i Środowiska, który ma dotyczyć czterech wielkobszarowych terenów zdegradowanych w Polsce, w tym terenów po byłych zakładach chemicznych Zachem. Projekt został skierowany do konsultacji.

 

Specjalna ustawa ma z jednej strony nałożyć ustawy obowiązek wdrażania działań rekultywacyjnych, ale też rozwiązać problemy jakie widzieliśmy w ostatnich latach w Bydgoszczy, gdy w pierwszej kolejności syndyk zaspokajał wierzycieli po upadłych zakładach Zachem, a sprawy środowiskowe traktowano jako mniej istotne. Kluczową kwestią jest finansowanie i tutaj na razie nadzieje mogą nieco pryskać, bowiem w projekcie wpisano jako główne źródła finansowania Krajowy Program Odbudowy i inne środki europejskie. Środki z KPO do Polski jeszcze nie trafiły i dzisiaj trudno jest powiedzieć, czy w ogóle trafią z powodu sporu Warszawy z Brukselą. Ustawa przewiduje też na dalszym miejscu finansowanie przez samorządy. Dopuszcza się też udział finansowy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, tylko jak spojrzymy na planowane wydatki budżetu państwa, to nie przekraczają one rocznie 1 mln zł, co pokazuje, że projektodawcy ustawy liczą głównie na środki europejskie lub na zaangażowanie samych samorządów. Naukowcy koszty rekultywacji terenów dawnego Zachemu szacują na 2,5 mld zł, są to wydatki nie do udźwignięcia dla Bydgoszczy.

 

Dopuszcza się też możliwość partycypowania w kosztach właścicieli nieruchomości prywatnych w ramach opłat adiacenckich, które w świetle tego projektu mógłby nałożyć na nich prezydent miasta. Te zapisy krytykuje jednak w swojej opinii Rzecznik Praw Obywatelskich – będzie to wszak niejako ponoszenie przez niego odpowiedzialności za zaniedbania organów władzy publicznej na przestrzeni lat, czyli za niepodejmowanie właściwych i skutecznych interwencji wobec szkodliwych działań poprzednich użytkowników gruntu – czytamy w opinii. Zdaniem RPO jest to zapis niekonstytucyjny.

 

Co zmieni jeszcze ustawa?

Projekt zakłada, że za koordynację działań związanych z przywracaniem obszarów zdegradowanych odpowiadać będzie prezydent, który w pierwszej kolejności będzie musiał opracować przy udziale instytucji państwowych szczegółowe raporty i opracować harmonogram rekultywacji. Ustawa przewidzieć ma możliwość wywłaszczenia (za odszkodowaniem) lub czasowego zajęcia działek wymagających działań rekultywacyjnych. Będzie to mogło pomóc w przejęciu działek, które sprzedał syndyk, na których znajdują się niebezpieczne odpady. Projekt przewiduje też rozwiązania na wypadek, gdy ustalenie właściciela będzie dość trudne. Co jest też istotne – jeżeli dojdzie do wywłaszczenia działki zadłużonej na hipotece to samorząd, ani skarb państwa nie będą zobowiązane do spłacania zadłużenia tych działek.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Zawieszenie Portalu Kujawskiego będzie symboliczne, ale zmiany głębsze

  Zgodnie z komunikatem z 10 stycznia w środę 1 lutego zostanie zawieszony Portal Kujawski, nie pojawią się nowe artykuły. Po rozmowie z wieloma środowiskami będzie to zawieszenie symboliczne – 3 dniowe (do 4 lutego), dla pokazania jak poważnego dewastowania rynku medialnego jesteśmy świadkami w Bydgoszczy. Później Portal Kujawski powróci, ale....

 • Urząd Marszałkowski chce zbadać specyfikę eksportową kujawsko-pomorskiego. Tylko czy to jest komukolwiek potrzebne?

  ,,Za pośrednictwem poszczególnych analiz, stanowiących powiązane ze sobą synergiczne opracowania, przedstawić spójny obraz potencjału eksportowego województwa kujawsko-pomorskiego dla wskazanych przez Zamawiającego sektorów gospodarki. Powinny one jednocześnie określić dla przedstawicieli tych sektorów najkorzystniejsze możliwości w kontekście ich ekspansji oraz funkcjonowania na dedykowanych dla ich potencjału zagranicznych rynkach docelowych” - brzmi to trochę jak bełkot, ale to fragment specyfikacji zamówienia, na które Urząd Marszałkowski jest gotów wydać ponad milion złotych.

Wiadomości z regionu