Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa Mostowej pokazywali, że jest alternatywa dla mleka krowiego

Na Mostowej pokazywali, że jest alternatywa dla mleka krowiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 22 sierpień 2022 19:53

22 sierpnia przypada Światowy Dzień Mleka Roślinnego, z tej okazji działacze bydgoskiej VIVA zorganizowali na ulicy Mostowej degustację mleka roślinnego dla mieszkańców, aby tym samym pokazać im, że jest alternatywa. Dodatkową atrakcją były ciasteczka wegańskie.

- Z tej okazji jako Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt VIVA chcieliśmy przechodniów, naszych bydgoszczan, poczęstować różnymi rodzajami mleka roślinnego, aby każdy miał ochotę posmakować. Zazwyczaj ludzie mają w domu mleko krowie, chcieliśmy pokazać, że jest alternatywa – wyjaśnia Agata Karczewska.

 

Najpopularniejsze mleko wegańskie to mleko sojowe, ale jak tłumaczą weganie jest znacznie więcej rodzajów mleka pochodzenia roślinnego, niektóre są słodzone, niektóre nie. Jest mleko roślinne np. waniliowe, ale też jest mleko migdałowe, czy czekoladowe.

 

Czym się różni mleko roślinne o krowiego? - pytamy - Przede wszystkim nie jest ono powiązane z cierpieniem zwierząt, jest to mleko wyłącznie od roślin – wyjaśnia Karczewska - Wiele ssaków daje mleko, tak samo jak ludzie dają mleko, ale nie sprzedaje się go w butelkach w sklepie. Krowa produkuje mleko dla swoich dzieci, a człowiek zrobił produkt z tego mleka.

 


 

- Człowiek nie potrzebuje spożywać produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym produktów mlecznych. Sposób ich pozyskiwania jest wysoce nieetyczny, stąd odczuwamy wysoką potrzebę informowania konsumentów o możliwości wyboru alternatyw jakimi są napoje roślinne i inne alternatywy nabiału. Życie krów mlecznych nie jest sielanką, często możemy ich życie porównywać do wysiłku związanego z przebiegnięciem maratonu, tyle że trwa on całe życie do momentu, aż zwierzę przestanie być odpowiednio wydajne, stanie się bezpłodne lub zachoruje, wtedy trafi na ubój - mówi Dawid Rakoczy, koordynator kampanii Białe Kłamstwa.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu