Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoscy harcerze w Szkocji przeprowadzili konserwację grobów polskich żołnierzy

Bydgoscy harcerze w Szkocji przeprowadzili konserwację grobów polskich żołnierzy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz środa, 24 sierpień 2022 06:27
Bydgoscy harcerze w Szkocji przeprowadzili konserwację grobów polskich żołnierzy Fot: ZHR

Na frontach II wojny światowej do zwycięstwa aliantów przyczyniło się wielu polskich żołnierzy, nie wszyscy do kraju jednak wrócili, bowiem ,,komunistyczna Polska” nie była zbyt przyjazna dla nich. Z tego powodu wielu z nich spoczywa na obcej ziemi, polskie cmentarze znajdują się chociażby w Szkocji. Prace konserwacyjne na ich grobach przeprowadzili w ostatnim czasie bydgoscy harcerze ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

 

Wyjazd do Wielkiej Brytanii był możliwy w ramach projektu ,,Berety na wrzosach” dofinansowanego z Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą ,,Polonika”.Grupa 18 druhów do Szkocji pojechała przede wszystkim na obóz harcerski, który był połączony z renowacją polskich grobów wojennych pod nadzorem architekta.

 

 

 

Do zadań harcerek i harcerzy należało odwiedzenie trzech cmentarzy na terenie Szkocji– Mount Vernon w Edynburgu, Blairgowrie oraz Cille Choirill, a następnie przygotowanie płyt nagrobnych do przeprowadzenia prac konserwatorskich, oczyszczenie ich wodą, bądź narzędziami, takimi jak szczotki, czy drewniane patyczki. Dodatkowo, na niektórych pomnikach należało przytwierdzić pojedyncze elementy, które zmieniły swoje położenie z biegiem czasu; odmalować wyblakłe litery, czy też zaimpregnować powierzchnię specjalnymi środkami. Wymagało to od druhen i druhów wiele cierpliwości, pokory, ale też chęci na zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności. Cały projekt był pierwszym takim realizowanym przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej na ziemiach szkockich.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Zawieszenie Portalu Kujawskiego będzie symboliczne, ale zmiany głębsze

  Zgodnie z komunikatem z 10 stycznia w środę 1 lutego zostanie zawieszony Portal Kujawski, nie pojawią się nowe artykuły. Po rozmowie z wieloma środowiskami będzie to zawieszenie symboliczne – 3 dniowe (do 4 lutego), dla pokazania jak poważnego dewastowania rynku medialnego jesteśmy świadkami w Bydgoszczy. Później Portal Kujawski powróci, ale....

 • Urząd Marszałkowski chce zbadać specyfikę eksportową kujawsko-pomorskiego. Tylko czy to jest komukolwiek potrzebne?

  ,,Za pośrednictwem poszczególnych analiz, stanowiących powiązane ze sobą synergiczne opracowania, przedstawić spójny obraz potencjału eksportowego województwa kujawsko-pomorskiego dla wskazanych przez Zamawiającego sektorów gospodarki. Powinny one jednocześnie określić dla przedstawicieli tych sektorów najkorzystniejsze możliwości w kontekście ich ekspansji oraz funkcjonowania na dedykowanych dla ich potencjału zagranicznych rynkach docelowych” - brzmi to trochę jak bełkot, ale to fragment specyfikacji zamówienia, na które Urząd Marszałkowski jest gotów wydać ponad milion złotych.

Wiadomości z regionu