Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW sumie to nie ma stanowiska rządu w sprawie konsolidacji szpitali Biziela i Jurasza

W sumie to nie ma stanowiska rządu w sprawie konsolidacji szpitali Biziela i Jurasza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 18 sierpień 2022 19:44

Kilka tygodni temu poseł Tomasz Latos poinformował, że minister odpowiedzialny za szkolnictwo wyższe Przemysław Czarnek wyraził negatywne stanowisko o konsolidacji bydgoskich szpitali uniwersyteckich. W sierpniu jego resort poinformował już jednak posła Jana Szopińskiego, że co prawda swoje stanowisko podtrzymuje, jednakże wyjaśnia, że nie ma jednak kompetencji do opiniowania fuzji szpitali, bowiem leży to w kompetencjach innego resortu.

 

- Minister edukacji i nauki, odpowiadając na moje pytania, poinformował, że zgodnie z przekazaną na posiedzeniu komisji opinią, pan minister jest przeciwny i wyraża negatywną opinię dotyczą połączenia szpitali w Bydgoszczy. Jednocześnie wskazuje, że kwestia dotycząca opinii merytorycznej jest kwestią dotyczącą ministra zdrowia – poinformował na czwartkowej konferencji prasowej poseł Jan Szopiński.

 

..Katalog czynności przewidzianych dla Ministra Edukacji i Nauki w zakresie kontroli, nie zawiera uprawnień do oceny działalności podmiotów leczniczych” - poinformował parlamentarzystę resort.

 

Ministerstwo Zdrowia z kolei odnosząc się pytań o konsolidację stwierdziło, że z wyjaśnień uzyskanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wynika ,że taki plan jest brany pod uwagę, ale w swojej odpowiedzi unikało jednoznacznej oceny potencjalnej konsolidacji. Wynika z tego, że skoro wiążace jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia, to na chwilę obecną rząd stanowiska w tej sprawie nie zajął.

 

Podczas wizyty w Inowrocławiu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński jednoznacznie ocenił pomysł konsolidacji jako szkodliwy.

 

Collegium Medicum to dzisiaj 30% potencjału UMK

Szpitale Uniwersyteckie Biziela i Jurasza znalazły się w majątku toruńskiego UMK, z uwagi na wykorzystywanie ich w działalności dydaktycznej Collegium Medicum. Szopiński po raz kolejny zapytał resort odpowiedzialny za szkolnictwo wyższe o stanowisko w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy na bazie Collegium Medicum. Ministerstwo podtrzymało negatywną opinię, co raczej nie jest dla nikogo zaskoczeniem. W stanowisku resortu wskazano jednak, że bydgoska część uczelni, czyli Collegium Medicum, stanowi 30% potencjału Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu