Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW sumie to nie ma stanowiska rządu w sprawie konsolidacji szpitali Biziela i Jurasza

W sumie to nie ma stanowiska rządu w sprawie konsolidacji szpitali Biziela i Jurasza

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 18 sierpień 2022 19:44

Kilka tygodni temu poseł Tomasz Latos poinformował, że minister odpowiedzialny za szkolnictwo wyższe Przemysław Czarnek wyraził negatywne stanowisko o konsolidacji bydgoskich szpitali uniwersyteckich. W sierpniu jego resort poinformował już jednak posła Jana Szopińskiego, że co prawda swoje stanowisko podtrzymuje, jednakże wyjaśnia, że nie ma jednak kompetencji do opiniowania fuzji szpitali, bowiem leży to w kompetencjach innego resortu.

 

- Minister edukacji i nauki, odpowiadając na moje pytania, poinformował, że zgodnie z przekazaną na posiedzeniu komisji opinią, pan minister jest przeciwny i wyraża negatywną opinię dotyczą połączenia szpitali w Bydgoszczy. Jednocześnie wskazuje, że kwestia dotycząca opinii merytorycznej jest kwestią dotyczącą ministra zdrowia – poinformował na czwartkowej konferencji prasowej poseł Jan Szopiński.

 

..Katalog czynności przewidzianych dla Ministra Edukacji i Nauki w zakresie kontroli, nie zawiera uprawnień do oceny działalności podmiotów leczniczych” - poinformował parlamentarzystę resort.

 

Ministerstwo Zdrowia z kolei odnosząc się pytań o konsolidację stwierdziło, że z wyjaśnień uzyskanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu wynika ,że taki plan jest brany pod uwagę, ale w swojej odpowiedzi unikało jednoznacznej oceny potencjalnej konsolidacji. Wynika z tego, że skoro wiążace jest stanowisko Ministerstwa Zdrowia, to na chwilę obecną rząd stanowiska w tej sprawie nie zajął.

 

Podczas wizyty w Inowrocławiu prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński jednoznacznie ocenił pomysł konsolidacji jako szkodliwy.

 

Collegium Medicum to dzisiaj 30% potencjału UMK

Szpitale Uniwersyteckie Biziela i Jurasza znalazły się w majątku toruńskiego UMK, z uwagi na wykorzystywanie ich w działalności dydaktycznej Collegium Medicum. Szopiński po raz kolejny zapytał resort odpowiedzialny za szkolnictwo wyższe o stanowisko w sprawie utworzenia Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszczy na bazie Collegium Medicum. Ministerstwo podtrzymało negatywną opinię, co raczej nie jest dla nikogo zaskoczeniem. W stanowisku resortu wskazano jednak, że bydgoska część uczelni, czyli Collegium Medicum, stanowi 30% potencjału Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

 

Warte obejrzenia

 • Zakończyły się Wioślarskie Mistrzostwa Europy w Kruszwicy. Sportowo Polska jednak nie dominowała

  Za nami kolejna międzynarodowa impreza wioślarska zorganizowana na Gople w Kruszwicy. W niedzielnych finałach dwukrotnie miejsca na podium wywalczyły polskie osady. Wicemistrzowskie tytuły wywalczyli Błażej Barański, Jakub Olszewski, Aleks Narożny i Remigiusz Matulewicz (JM4x) oraz Zuzanna Czaja, Zuzanna Królikiewicz, Anna Solarska i Wiktoria Syrytczyk (JW4x).

 • Najsilniejszym strongmanem w Bydgoszczy okazał się policjant

  Po kilku latach przerwy zawody Strongman wróciły do Bydgoszczy, w sobotnie po południe zmagania sześciu silnych mężczyzn obserwować można było przed galerią Focus Mall. Najsilniejszy okazał się Paweł Piskorz, na co dzień policjant z warmińsko-mazurskiego. W Bydgoszczy udowodnił, że zapracował sobie na przydomek najsilniejszego policjanta w Polsce.

Wiadomości sportowe

 • Polski budżet wchodzi pod lupę Komisji Europejskiej. To sygnał, że się zadłużamy

  Komisja Europejska otworzyła wobec Polski i kilku innych państw procedurę nadmiernego deficytu – jest to co prawda dopiero pierwszy krok, ale jednocześnie jest to wyraźny sygnał, że musimy przestać rozszerzać wydatki państwa. Zdaniem analityków przyczyną tego jest realizacja socjalnych obietnic wyborczych jak waloryzacja 800+, a także konieczność zwiększenia wydatków na armię, co z kolei spowodowane jest sytuacją międzynarodową.

 • Marszałek marzy o porcie rzecznym, a perspektywy kaskadyzacji Wisły się oddalają

  - Mam nadzieję, że ranga i włączenie się rządu w tej projekt spowodują, że E40, czyli również Emilianowo będzie miało większą szansę realizacji, podobnie jak Solec Kujawski – mówił na poniedziałkowej sesji Sejmiku Województwa marszałek Piotr Całbecki. Trzeba wypowiedź od razu sprostować, że Emilianowo nie leży w pobliżu żadnej drogi wodnej i nie wiadomo o co chodzi marszałkowi, ale to już zostawmy. Z tej wypowiedzi wynika, że marszałek Całbecki wciąż widzi duże nadzieje, że Wisła będzie wykorzystywana do transportu towarowego.

Wiadomości z regionu