Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWciąż w Bydgoszczy wielu uchodźców potrzebuje pomocy. Pomoc wspierają amerykańscy rotarianie

Wciąż w Bydgoszczy wielu uchodźców potrzebuje pomocy. Pomoc wspierają amerykańscy rotarianie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 18 sierpień 2022 18:11

Tylko w środę społeczny punkt pomocy dla uchodźców pomógł około 170 osobom. Punkt działa we wszystkie dni robocze, dla wielu wolontariuszy wkrótce będzie to już pół roku zaangażowania w codzienną pomoc, której nie widać w mediach jak jeszcze było to w marcu. Bez ich pomocy wiele osób nie miało by podstawowych produktów i jedzenia.

 

- Za tydzień, dokładnie 24 sierpnia pół roku odkąd wybuchła wojna, odkąd nasi ukraińscy sąsiedzi muszą się bronić – wyjaśnia wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Joanna Czerska-Thomas zaangażowana w prowadzenie punktu (skrzyżowanie Gdańskiej i Kamiennej, przy pasażu handlowym) - Te rodziny cały czas dojeżdżają, w piątek mieliśmy okazję poznać Alę z Chersonia, która przyjechała do nas z siódemką dzieci.


Dzisiaj rodzina Ali otrzymała od wolontariuszy dwa rowery dla dzieci, które wywołały u nich ogromną radość Nie brakowało wzruszenia oraz słów podziękowań, które płyną tak naprawdę do wszystkich Polaków.

 

Niestety z racji mniejszego zaangażowania społecznego jest trudniej organizować żywność i produkty pierwszej potrzeby. Wolontariusze muszą szukać sponsorów i darczyńców. Niedawno w tym miejscu pojawiły się półki Rotary, za których zapełnienie odpowiada Rotary Club Bydgoszcz Stare Miasto. Bydgoscy rotarianie mogą liczyć jednak na wsparcie zza oceanu - Jesteśmy częścią tej ogromnej organizacji, która pomaga na całym świecie – wyjaśnia Emilia Czekała, prezydent tego klubu - Zwróciło się do nas mnóstwo przyjaciół z całego świata z pytaniem – jak mogą pomóc? Oczywiście byli daleko więc bardzo często ta pomoc polegała na pomocy finansowej, a nas to motywowało jeszcze bardziej, aby pomagać tu na miejscu.

 


 

Pomoc niesioną przez Rotary Club Bydgoszcz Stare Miasto wspiera finansowo organizacja Rotary ze stanu Wisconsin w Stanach Zjednoczonych.

 

Osoby chcące wepsrzeć ten rodzaj pomocy dla Ukraińców, mogą w dni robocze w godzinach 8:00-18:00 przywozić dary do tego punktu.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

Wiadomości z regionu