Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWciąż w Bydgoszczy wielu uchodźców potrzebuje pomocy. Pomoc wspierają amerykańscy rotarianie

Wciąż w Bydgoszczy wielu uchodźców potrzebuje pomocy. Pomoc wspierają amerykańscy rotarianie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 18 sierpień 2022 18:11

Tylko w środę społeczny punkt pomocy dla uchodźców pomógł około 170 osobom. Punkt działa we wszystkie dni robocze, dla wielu wolontariuszy wkrótce będzie to już pół roku zaangażowania w codzienną pomoc, której nie widać w mediach jak jeszcze było to w marcu. Bez ich pomocy wiele osób nie miało by podstawowych produktów i jedzenia.

 

- Za tydzień, dokładnie 24 sierpnia pół roku odkąd wybuchła wojna, odkąd nasi ukraińscy sąsiedzi muszą się bronić – wyjaśnia wiceprzewodnicząca Rady Miasta Bydgoszczy Joanna Czerska-Thomas zaangażowana w prowadzenie punktu (skrzyżowanie Gdańskiej i Kamiennej, przy pasażu handlowym) - Te rodziny cały czas dojeżdżają, w piątek mieliśmy okazję poznać Alę z Chersonia, która przyjechała do nas z siódemką dzieci.


Dzisiaj rodzina Ali otrzymała od wolontariuszy dwa rowery dla dzieci, które wywołały u nich ogromną radość Nie brakowało wzruszenia oraz słów podziękowań, które płyną tak naprawdę do wszystkich Polaków.

 

Niestety z racji mniejszego zaangażowania społecznego jest trudniej organizować żywność i produkty pierwszej potrzeby. Wolontariusze muszą szukać sponsorów i darczyńców. Niedawno w tym miejscu pojawiły się półki Rotary, za których zapełnienie odpowiada Rotary Club Bydgoszcz Stare Miasto. Bydgoscy rotarianie mogą liczyć jednak na wsparcie zza oceanu - Jesteśmy częścią tej ogromnej organizacji, która pomaga na całym świecie – wyjaśnia Emilia Czekała, prezydent tego klubu - Zwróciło się do nas mnóstwo przyjaciół z całego świata z pytaniem – jak mogą pomóc? Oczywiście byli daleko więc bardzo często ta pomoc polegała na pomocy finansowej, a nas to motywowało jeszcze bardziej, aby pomagać tu na miejscu.

 


 

Pomoc niesioną przez Rotary Club Bydgoszcz Stare Miasto wspiera finansowo organizacja Rotary ze stanu Wisconsin w Stanach Zjednoczonych.

 

Osoby chcące wepsrzeć ten rodzaj pomocy dla Ukraińców, mogą w dni robocze w godzinach 8:00-18:00 przywozić dary do tego punktu.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Sejmik Województwa krytycznie o powołaniu przez rząd komisji ds. rosyjskich wpływów

    Duże kontrowersje w Polsce, ale też za granicą, bowiem obok niepokoju wyrażanego przez Brukselę, sprawę komentuje też Waszyngton – budzi powołanie decyzją większości parlamentarnej Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo. Komisja, którą kierować będą politycy, może bowiem eliminować z życia publicznego np. przedstawicieli opozycji. Głos w tej sprawie jako pierwszy z samorządów wojewódzkich zabrał Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

  • Bez zaskoczenia: Marszałek z absolutorium i wotum zaufania do sejmiku

    W poniedziałek Sejmik Województwa udzielił Zarządowi Województwa wotum zaufania oraz absolutorium za 2022 rok. Wynik głosowania - poparcie Koalicji Obywatelskiej i PSL oraz sprzeciw PiS były do przewidzeniac choć zaskoczeniem mogło być głosowanie radnego Adama Banaszaka. Dyskusja pokazała jednak, że koalicja i opozycja nadają na zupełnie innych falach.

Wiadomości z regionu