Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProNatura tej zimy będzie oferować najtańsze ogrzewanie, najdroższa będzie nowa instalacja gazowa

ProNatura tej zimy będzie oferować najtańsze ogrzewanie, najdroższa będzie nowa instalacja gazowa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 24 sierpień 2022 00:38

Niemal pewne jest, że tej zimy ogrzewanie dostarczane przez KPEC w Bydgoszczy będzie droższe, nie wiemy jednak o ile – choć jak spojrzymy na wnioski operatora PGE Energia Cieplna do Urzędu Regulacji Energetycznej będzie to wartość podwyżki pomiędzy 5,3-24,2 %. Jest to rozległy zakres, ale wynika to z tego faktu, że PGE w Bydgoszczy ma 4 zróżnicowane taryfy m.in. źródłem tworzenia ciepła.

 

KPEC pełni tutaj rolę jedynie pośrednika od dostawców ciepła – w Bydgoszczy mamy dwóch takich kluczowych dostawców PGE Energia Cieplna z elektrociepłowniami na Jachcicach i Kapuściskach oraz miejską ProNaturę, która w ramach spalania śmieci produkuje też prąd i ciepło.

 

Z informacji uzyskanej od ProNatury wynika, że do marca będzie ona sprzedawać ciepło za 34,96 zł za GJ. PGE Energia Cieplna wniosła do URE o ustanowienie taryfy 35,46 zł za GJ (URE może teoretycznie nieco zmniejszyć tę kwotę) z instalacji węglowych. ProNatura jest zatem tańsza o 50 groszy, jednocześnie z punktu widzenia ekologicznego bardziej przyjazna.

 

Do końca roku jest plan uruchomienia na Jachcicach również instalacji gazowej, tę inwestycję PGE planowało już na długo przed wojną na Ukrainie. Komisja Europejska, również na wniosek Polski, uznała paliwo gazowe jako przejściowe w transformacji klimatycznej, czyli gaz nie jest docelowym paliwem, ale uznano, że przejściowo można go traktować jako element odejścia od węgla, który uznawany jest za wyjątkowo szkodliwy klimatycznie. PGE Energia Cieplna wniosła o URE o 58,88 zł za GJ (URE może teoretycznie zmniejszyć kwotę).

 

W 2021 roku w ramach sieciowego dostarczania ciepła wykorzystano w Bydgoszczy ponad 3,1 mln GJ (na podstawie ,,Inwentaryzacji emisji gazów cieplarnianych dla Miasta Bydgoszczy za 2021 rok”). Na swoich materiałach promocyjnych ProNatura chwali się, że jest wstanie rocznie wyprodukować niecałe 0,8 mln GJ, czyli mniej niż jedną trzecią.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu