Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKoncepcja Centrum Kultury dla Fordonu bliska wykończeniu. Teraz czas na konsultacje z mieszkańcami

Koncepcja Centrum Kultury dla Fordonu bliska wykończeniu. Teraz czas na konsultacje z mieszkańcami

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 20 sierpień 2022 07:11
Koncepcja Centrum Kultury dla Fordonu bliska wykończeniu. Teraz czas na konsultacje z mieszkańcami Wizualizacja

Mieszkańcy Fordonu pod względem dostępu do różnego rodzaju usług mogą czuć się pokrzywdzeni, bowiem chcąc korzystać czy to z oferty sportowej (pod tym względem ostatnio znacznie się poprawiło) czy kulturalnej i rozrywkowej muszą dojeżdżać do centrum miasta. Od wielu lat (właściwie ponad dekady) toczy się dyskusja o potrzebie budowy centrum kultury dla Fordonu z prawdziwego zdarzenia. Ratusz powoli, przygotowuje się do budowy.

Centrum Kultury Fordon ma powstać w dawnej szkole przy ulicy Gawędy 5 na osiedlu Bajka. Na zlecenie ratusza opracowano wstępną koncepcję przebudowy budynku byłej już szkoły oraz zagospodarowania terenu przy niej. W przyszłym tygodniu mają się rozpocząć konsultację społeczne, w ten sposób Urząd Miasta chce, aby Centrum Kultury Fordon spełniało jak najwięcej oczekiwań mieszkańców, czyli przyszłych użytkowników.

 

- Ruszamy z kluczowym projektem dla Fordonu, największej bydgoskiej dzielnicy. Mamy gotową wstępną koncepcję, ale jaki będzie jej ostateczny kształt zadecydują bydgoszczanie. Nie tylko mieszkańcy Fordonu. Zakładamy, że Centrum Kultury Fordon będzie tworzyć ofertę również dla sąsiednich dzielnic i miejscowości otaczających Fordon – mówi zastępca prezydenta Iwona Waszkiewicz.

 

Przewiduje się odnowienie estetyki istniejącej architektury, wraz z przekształceniem sali gimnastycznej w nowoczesną salę wielofunkcyjną (koncertowo-teatralną umożliwiającą organizowanie wydarzeń kulturalnych o charakterze dzielnicowym, miejskim - projekcje filmów). W budynku powstałaby również przestrzeń pełniąca funkcje domu sąsiedzkiego, dzielnicowego domu kultury, miejsce dla NGO oraz Popołudniowej Szkoły Muzycznej. Zwiększona zostałaby również powierzchnia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2. Koncepcja przewiduje powstanie zielonego obiektu proekologicznego oraz wpisującego się w istniejącą tkankę architektoniczną i urbanistyczną. Obejmowałby on np. ogród społeczny, mini ogród jordanowski, owocowy sad. Powstałaby również część sportowo-rekreacyjna.

 

 

 

Wizualizacje

 

Konsultacje społeczne ruszą 24 sierpnia, nie będą specjalnie długie, bowiem potrwają tylko do 14 września. W tym czasie mieszkańcy mogą wypełnić kartę konsultacyjną i wyrazić swoje uwagi do koncepcji oraz propozycje. Ankietę można wypełnić pod linkiem: www.bydgoszcz.pl/ckfordon

 

Jednocześnie 6 września o godzinie 17 we wspomnianym budynku przy ulicy Gawędy 5 odbędzie się spotkanie konsultacyjne dla mieszkańców.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu