Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSS-mani z trupiej czaszki mordowali także bydgoszczan

SS-mani z trupiej czaszki mordowali także bydgoszczan

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 20 sierpień 2022 00:41
Naziści w Bydgoszczy Naziści w Bydgoszczy Fot: NAC

Urodzony w Lotaryngii Theodor Eicke był jednym z największych zbrodniarzy II wojny światowej, już na długo przed jej wybuchem słynął z bestialstwa jako komendant obozu koncentracyjnego w Dachau. Później sam szkolił załóg obozów koncentracyjnych, które słynęły z symbolu Totenkopfu, czyli trupiej czaszki. Eicke utworzył też bezwzględną dywizję pancerną co posługiwała się tym samym symbolem. Warto to podkreślać, bowiem w Bydgoszczy w środowiskach nazywających się za patriotyczne symbolika trupiej czaszki również zagościła.

 

Oddziały SS-Totenkopfverbände (trupiej czaszki) z myślą o obozach koncentracyjnych Eicke budować od 1937 roku. Ich członkowie uczestniczyli w kampanii wrześniowej 1939 roku, jak podaje Instytut Pamięci Narodowej - Jego ludzie brali też udział w mordach w Bydgoszczy i na Pomorzu.

 

Z tego wynika, że oddziały z emblematami trupiej czaszki pojawiły się jesienią 1939 roku w Bydgoszczy i brały udział w eksterminacji Polaków. Sprawia to, że na ten symbol w Bydgoszczy powinniśmy w sposób szczególny uważać.

 

Być może brakuje edukacji historycznej

Panuje przekonanie, że symbol trupiej czaszki, nieco różniący się od wzoru wykorzystywanego przez Eicke, to była również oznaka wykorzystywana w okręgu białostockim Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, będącej częścią podziemia antykomunistycznego. Jak wskazuje jednak opinia biegłego historyka IPN, wykonana na zlecenie Sądu Rejonowego w Bielsku Białej, nie zachował się żaden uznawany przez IPN wzór tamtej odznaki, czy nawet zdjęcie. Z tego też powodu pozostaje jedynie domniemanie, że polscy patrioci nosili tę odznakę.

 

W sytuacji, gdy trupia czaszka jest symbolem zbrodni przeciwko Polakom, jej eksponowanie budzić może poważny niesmak, a nie można nawet wykluczyć, że narusza prawo.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • NIK: Województwo Kujawsko-Pomorskie i Toruń zaniżały w dokumentach zadłużenie

  W czwartek Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport poświęcony nadzorowi właścicielskiemu nad spółkami należącymi do kujawsko-pomorskich samorządów. Jednym z celów tej kontroli było zwiększenie transparentności dotyczącej realnego długu publicznego, bowiem w szczególności Samorząd Województwa od wielu lat prowadzi politykę przerzucania długów na spółki sobie podległe. Kontrolę przeprowadzono w bliskiej współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową.

 • Bruksela zatwierdziła nowy program operacyjny dla kujawsko-pomorskiego

  Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza – taką nazwę nosi dokument, w ramach którego do 2030 roku kujawsko-pomorskiego otrzyma 1.836 mld euro na inwestycje. Będzie to trzeci duży program operacyjny dla województwa, w historii naszej przynależności do Unii Europejskiej.

Wiadomości z regionu