Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMiędzynarodowe organizacje deklarują nam wsparcie. Dziękujemy

Międzynarodowe organizacje deklarują nam wsparcie. Dziękujemy

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 sierpień 2022 06:37

Na początku czerwca pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego odbył się antyukraiński więc, w czasie którego przedstawiciele środowisk właściwie jawnie sympatyzujących z reżimami Putina i Łukaszenki próbowali podburzać Polaków na Ukraińców. Wśród uczestników tego wydarzenia był ówczesny prezes sponsora tytularnego jednego z bydgoskich klubów. Mogliście się dowiedzieć o tym dzięki nam.

Od razu chciano nas zniechęcić do zajmowania się tematem, przede wszystkim grożąc pozwami. Nie ugięliśmy się, dlatego powstała publikacja: Szczuli i podburzali przeciwko Ukraińcom. Wśród uczestników prezes sponsora tytularnego bydgoskich siatkarzy


Rolą mediów jest pokazywanie także tych trudnych spraw, co wiąże się też z narażaniem tym, w których interesy to uderza. Dla nas najważniejsze jest jednak dobro publiczne. Klub siatkarski postanowił milczeć, o sprawie dość stanowczo napisała lokalna Gazeta Wyborcza, jednocześnie wskazując, że niedopuszczalne jest zamykanie ust mediom poprzez groźby procesów. O problemie wspomniały też media z grupy Polska Press. W rezultacie działający w prorosyjskim kamractwie prezes sponsora, zrezygnował ze swojej funkcji.

 

Dziękujemy za wsparcie

Już kilka dni po zdarzeniu zgłosili się do nas przedstawiciele International Press Institute (IPI) z siedzibą we Wiedniu oferując wsparcie prawne, gdyby chciano nam zaszkodzić. Ta organizacja umieściła również notkę na europejskiej mapie zagrożeń dla wolności mediów: On 7 June 2022, Portal Kujawski journalist Lukasz Religa was threatened with a lawsuit by a local business in Bydgoszcz, a city in northern Poland.

Ostatnio chęć wsparcia, nawet w przypadku pozwów finansowego wyraziło Europejskie Centrum Wolności Prasy i Mediów z siedzibą w Lipsku.

 

Pokazuje to, że tego typu incydenty nie przechodzą bez echa, bowiem tutaj chodzi o fundament europejskiego systemu wartości jakim jest demokracja. Takie zainteresowanie jest też ważne dla wolnych mediów, bowiem zachęca do podejmowania trudnych tematów, jeżeli uderzają one w interes publiczny. Od kilku miesięcy mamy natomiast do czynienia z agresywną polityką Rosji wobec zachodu, która przejawia się też w działaniach hybrydowych.

 

Thanks!

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

Wiadomości z regionu