Jesteś tutaj: HomeBydgoszczIdea ratowania jedzenia dotarła do Bydgoszczy. Sprawdzamy jak pomaga w tym technologia

Idea ratowania jedzenia dotarła do Bydgoszczy. Sprawdzamy jak pomaga w tym technologia

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 18 sierpień 2022 00:24

W listopadzie Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego oszacowała, że Polacy marnują w ciągu roku 5 mln ton żywności. Szacunki światowe mówią nawet o tym, że 1/3 wyprodukowanego jedzenia trafia do śmietnika. Chęć przeciwdziałania temu zjawisku sprawiła, że narodziła się idea, aby przy użyciu nowych technologii ograniczać to zjawisko. Narodziła się ona najprawdopodobniej w Dani, a potem rozwinęła się w Europie i w Stanach Zjednoczonych. Funkcjonuje ona także w Bydgoszczy.

Jedną z przyczyn marnotrawienia żywności jest wyprodukowanie zbyt dużej ilości świeżego jedzenia, które piekarnia lub inny punkt gastronomiczny np. restauracja jeżeli danego dnia nie sprzeda, tak naprawdę wyrzuca, bowiem następnego dnia klienci i tak będą chcieli coś świeżego. Too Good To Go, czyli ,,zbyt dobre, aby wyrzucić”, to nazwa bezpłatnej aplikacji, która ma pomóc znaleźć nabywców na żywność, której nie uda się już danego dnia wyprzedać. Oczywiście wówczas żywność jest znacznie tańsza. Korzystają jednak na tym wszyscy, sprzedający zarabia na czymś co trafiłoby do kosza, kupujący dostaje świeżą żywność taniej, zyskuje na tym też planeta.

 

Aplikacja Too Good To Go działa na zasadzie paczek niespodzianek, wyświetla nam gdzie i w jakich godzinach (zazwyczaj tuż przed zamknięciem lokalu) można otrzymać paczkę. Zazwyczaj paczki oferowane są w cenie 1/3 ich wartości rynkowej. Za paczki płacimy za pośrednictwem tej aplikacji, wystarczy zatem udać się z wygenerowanym w niej kodem i odebrać paczkę.

 

W Bydgoszczy z tego narzędzia korzysta kilka piekarni i knajp – chociażby ,,Piekarnia” przy Jatki na Starym Rynku, Cafe Kino z Długiej, piekarnie z sieci Grochola, swoje paczki oferują też markety jak Auchan i Carrefour, zdarzają się też restaurację – szczególnie widoczna jest tutaj aktywność North Fish z Focus Parku. Nie brakuje też nabywców paczek, właściwie kilka minut po wrzuceniu anonsu paczka jest już wykupiona, stąd też nie jest tak łatwo na coś się załapać. Pokazuje to jednak, ze przedsiębiorcy je oferujący nie muszą wyrzucać żywności do kosza.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

Wiadomości z regionu