Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRemonty Wiaduktów Warszawskich się zakończyły, ale już dzisiaj musimy myśleć co dalej?

Remonty Wiaduktów Warszawskich się zakończyły, ale już dzisiaj musimy myśleć co dalej?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 17 sierpień 2022 00:43
Remonty Wiaduktów Warszawskich się zakończyły, ale już dzisiaj musimy myśleć co dalej? Fot: ZDMiKP

Na początku sierpnia ZDMiKP przywrócił ruch po obu pasach Wiaduktów Warszawskich, bez odgradzających plastikowych barierek, co następuje po blisko dwóch latach. Zwiększona została też prędkość do 50 km/h dla samochodów osobowych i 40 km/h dla pozostałych. Przy czym dla ciężarówek i autobusów ruch odbywać ma się tylko prawym pasem, natomiast z lewego mogą korzystać tylko samochody osobowe (drogowcy pozostawiają z tego powodu zwężenia). Już dzisiaj się mówi jednak wprost, że remont był tymczasowy i wciągu 10 lat trzeba znaleźć inne rozwiązanie problemu.

 

Wiadukty Warszawskie zbudowano w 1973 roku w technologii, która się niezbyt sprawdziła – w oparciu prefabrykowane belki strunobetonowe, jedne z najbardziej awaryjnych w budownictwie mostowym.. Ponadto skonstruowano je w oparciu o planowane natężenie ruchu, które dzisiaj jest znacznie większe. Tak naprawdę te wiadukty nie odpowiadają dzisiejszym normom. Dlatego pomimo kilku dużych remontów, trzeba już planować i wyburzenie w ciągu 10 lat. Prowadzone przez ostatnie 2 lata prace miały na celu wydłużenie żywotności wiaduktów o kolejną dekadę.

 

Rozbiórka i budowa nowych wiaduktów to według dzisiejszych szacunków Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej około 200 mln zł. To zadanie można by połączyć z rozważaną przebudową całego Węzła Wschodniego, czyli skrzyżowania ulic Kamiennej i Fordońskiej, tak aby ruch był bezkolizyjny, bez konieczności oczekiwania na światłach. Wszystko zależeć będzie jednak od dostępnych funduszy. Na dzisiaj Bydgoszcz nie ma w wieloletnim budżecie zaplanowanych wydatków na budowę nowych wiaduktów.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

Wiadomości z regionu