Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGłówny udziałowiec nie chce Województwa Kujawsko-Pomorskiego w spółce budującej terminal Emilianowo

Główny udziałowiec nie chce Województwa Kujawsko-Pomorskiego w spółce budującej terminal Emilianowo

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 11 sierpień 2022 16:12
Główny udziałowiec nie chce Województwa Kujawsko-Pomorskiego w spółce budującej terminal Emilianowo Wizualizacja

Spółka celowa Terminal Intermodalny Bydgoszcz-Emilianowo powołana została w 2020 roku przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w kolejnych miesiącach mniejszościowe udziały objęło PKP SA oraz podległy bydgoskiemu ratuszowi Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny. Od pewnego czasu starania o wejście Województwa Kujawsko-Pomorskiego do tej spółki podejmuje radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz.

Jasiakiewicz uważa, że objęcie udziału w spółce przez Samorząd Województwa bezpośrednio lub pośrednio poprze podległy mu podmiot sprawi, iż władze województwa będą musiały się zaangażować jako samorząd w rozwój tej inicjatywy. W szczególności, że przez ostatnie lata zaangażowanie władz województwa ograniczało się głównie do koncepcji portu rzecznego pod Solcem Kujawskim, która z uwagi na opóźnienia w regulacji Wisły mocno oddala się w czasie realizacyjnie. Z inicjatywy Jasiakiewicza w budżecie województwa na bieżący rok zapisano symboliczną kwotę 1 mln zł na objęcie udziałów w spółce, co wymusiło podjęcie rozmów między Zarządem Województwa i obecnymi udziałowcami.

 

We wtorek Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, że nie jest na obecnym etapie zainteresowany wchodzeniem do spółki kolejnego mniejszościowego udziałowca - Krótko mówiąc nie chcą samorządu województwa kujawsko-pomorskiego w tej spółce. I co nam zrobicie? Interes gospodarczy państwa, województwa nie ma znaczenia – komentuje Jasiakiewicz.

 

Obecnie KOWR jest wiodącym udziałowcem tej spółki, ale być może wkrótce dojdzie do zmian w strukturze właścicielskiej, bowiem większościowy udział może objąć PKP SA, poprzez aport w postaci terenów położonych w Emlianowie.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Sytuacja epidemiczna według raportu utrzymuje się w kujawsko-pomorskim na stabilnym poziomie (podsumowanie września)

  Przez okres września stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim ponad 4,2 tys. zakażeń COVID-19, jak się porówna te dane z sierpniem, to jest to o ok. 800 zakażeń mniej. W drugiej połowie września notowano jednak więcej zakażeń niż w pierwszej, co pokazuje na pewną tendencję wzrostową, ale trzeba też zaznaczyć, że dość niewielką.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu