Jesteś tutaj: HomeBydgoszczGłówny udziałowiec nie chce Województwa Kujawsko-Pomorskiego w spółce budującej terminal Emilianowo

Główny udziałowiec nie chce Województwa Kujawsko-Pomorskiego w spółce budującej terminal Emilianowo

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 11 sierpień 2022 16:12
Główny udziałowiec nie chce Województwa Kujawsko-Pomorskiego w spółce budującej terminal Emilianowo Wizualizacja

Spółka celowa Terminal Intermodalny Bydgoszcz-Emilianowo powołana została w 2020 roku przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, w kolejnych miesiącach mniejszościowe udziały objęło PKP SA oraz podległy bydgoskiemu ratuszowi Bydgoski Park Przemysłowo-Technologiczny. Od pewnego czasu starania o wejście Województwa Kujawsko-Pomorskiego do tej spółki podejmuje radny wojewódzki Roman Jasiakiewicz.

Jasiakiewicz uważa, że objęcie udziału w spółce przez Samorząd Województwa bezpośrednio lub pośrednio poprze podległy mu podmiot sprawi, iż władze województwa będą musiały się zaangażować jako samorząd w rozwój tej inicjatywy. W szczególności, że przez ostatnie lata zaangażowanie władz województwa ograniczało się głównie do koncepcji portu rzecznego pod Solcem Kujawskim, która z uwagi na opóźnienia w regulacji Wisły mocno oddala się w czasie realizacyjnie. Z inicjatywy Jasiakiewicza w budżecie województwa na bieżący rok zapisano symboliczną kwotę 1 mln zł na objęcie udziałów w spółce, co wymusiło podjęcie rozmów między Zarządem Województwa i obecnymi udziałowcami.

 

We wtorek Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa poinformował, że nie jest na obecnym etapie zainteresowany wchodzeniem do spółki kolejnego mniejszościowego udziałowca - Krótko mówiąc nie chcą samorządu województwa kujawsko-pomorskiego w tej spółce. I co nam zrobicie? Interes gospodarczy państwa, województwa nie ma znaczenia – komentuje Jasiakiewicz.

 

Obecnie KOWR jest wiodącym udziałowcem tej spółki, ale być może wkrótce dojdzie do zmian w strukturze właścicielskiej, bowiem większościowy udział może objąć PKP SA, poprzez aport w postaci terenów położonych w Emlianowie.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu