Jesteś tutaj: HomeBydgoszczProtestują egzaminatorzy w WORD-ach. W Bydgoszczy dużo zależy od szczęścia zdających

Protestują egzaminatorzy w WORD-ach. W Bydgoszczy dużo zależy od szczęścia zdających

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 09 sierpień 2022 12:38

W poniedziałek, niespodziewanie, rozpoczął kolejny ogólnopolski protest egzaminatorów z WORD-ów, którzy uważają, że po poprzedniej akcji protestacyjnej zostali przez rządzących zignorowani. Natężenie protestu jest różne w zależności od miasta, w Bydgoszczy dużo zależy od szczęścia.

 

Do pracy nie przyszło mniej niż 1/3 egzaminatorów bydgoskiego WORD i podległego im WORD w Inowrocławiu, to patrząc na niektóre miasta nie jest aż tak duża liczba, ale też jest to sytuacja, w której nie każdy zapisany na egzamin będzie mógł do niego przystąpić. Ci co mają mniej szczęścia muszą się liczyć ze zmianą terminu egzaminu. Nie wiadomo jak długo ten protest potrwa, dużo zależeć będzie od tego na ile uda się porozumieć z rządzącymi.

 

Opłata nie rewaloryzowana od kilkunastu lat

Egzaminatorzy mają przede wszystkim postulaty płacowe, co prawda za prowadzenie WORD-ów odpowiadają marszałkowie województw, ale to Ministerstwo Infrastruktury ustala wysokość cen egzaminów, a te od 14 lat się nie zmieniały. Koszt egzaminu teoretycznego wynosi 30 zł, natomiast praktycznego 140 zł, protestujący sugerują podniesienie kolejno do 50 zł i 200 zł.

 

Ministerstwo Infrastruktury odpowiadając na interpelację posła Jana Szopińskiego stwierdza, że 26 lipca odbyły się rozmowy z egzaminatorami, które resort ocenił jako konstruktywne. Ministerstwo wskazuje też na potrzebę prowadzenia teraz konsultacji przede wszystkim z dyrektorami WORD-ów.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

 • W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

  25 listopada to dla kolejarzy szczególny dzień, tego też dnia PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 nowych pociągów Elf2, które pasażerów mają wozić już od soboty. Zamówienie w głównej mierze sfinansuje Unia Europejska, w ramach niewykorzystanych przez województwo środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Uroczystego przekazania pociągów dokonano na stacji Toruń Główny.

Wiadomości z regionu