Jesteś tutaj: HomeBydgoszczW sierpniu nie poznamy ofert na rozbudowę Opery Nova

W sierpniu nie poznamy ofert na rozbudowę Opery Nova

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 08 sierpień 2022 13:39
W sierpniu nie poznamy ofert na rozbudowę Opery Nova Wizualizacja

Termin otwarcia ofert w przetargu na rozbudowę Opery Nova zaplanowany na 17 sierpnia jest już nieaktualny, z uwagi na skomplikowanie procesu przetargowego oraz sytuację na rynku zamówień publicznych, dyrekcja Opery Nova postanowiła przesunąć ten termin na wrzesień. Otwarcie ofert jest o tyle ważne, że pozwoli oszacować realne koszty tej inwestycji, bowiem wszyscy zdają sobie sprawę, że pojawiające się w przestrzenie publicznej kosztorysy są niedoszacowane (powstały przy znacznie niższej inflacji nie ma realnie miejsce). Po otwarciu ofert być może będzie trzeba zadać sobie pytanie – czy nas na tę inwestycję stać?

Mowa o długo oczekiwanej rozbudowie Opery Nova o czwarty krąg, wraz z budową podziemnego parkingu (dla sfinansowania parkingu pojawił się pomysł partnerstwa publiczno-prywatnego). Budowę czwartego kręgu sfinansować ma Województwo Kujawsko-Pomorskie wraz z Miastem Bydgoszczą.

 

Wstępne szacunki mówiły o tym, że budowa tylko IV kręgu (bez części parkingowej) będzie kosztować 84 mln zł, ale zaktualizowane pod koniec 2021 roku kosztorysy mówiły już o 137 mln zł. Patrząc na to co się dzieje w zamówieniach publicznych możemy przypuszczać, że oferty, które pojawią się za kilka tygodni będą jeszcze wyższe.

 

Nowy termin otwarcia ofert wyznaczono na 5 września. Pierwotnie oferentów mieliśmy poznać 7 lipca, ale z uwagi na pojawiające się odwołania wykonawców i szereg pytań do inwestora, ten termin był przesunięty. Na początku lipca wykonawcy wnieśli też o przesunięcie terminu otwarcia z uwagi na trudną sytuację na rynku, wskazując iż jak sytuacja się ustabilizuje będzie im łatwiej skonstruować ofertę. Przy czym kierownictwo Opery Nova przesuwając termin na 5 września zaznaczyło, że jest to już ostateczny termin otwarcia ofert.

 

Czas działa na niekorzyść

Postawienie jasno, że będzie to termin ostateczny wynikać może z tego, że mamy już wyścig z czasem, bowiem ważność pozwolenia na budowę, które wydane było kilka lat temu, a jak wiemy inwestycja przesuwała się w czasie, minie 5 listopada. Zgodnie z prawem tego dnia najpóźniej powinna rozpocząć się budowa, czyli prac budowy powinien przejąć wykonawca. Zakładając, że otwarcie ofert nastąpi 5 września, to pozostaną zaledwie równe dwa miesiące, na przeanalizowanie ofert, wybór najlepszej oraz ewentualne odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Nie jest to na pewno pod względem komfortu dużo czasu.

 

W czwartym kręgu Opery Nova pojawić ma się przestrzeń wystawowa, w planach jest też budowa sali kinowej o wysokim komforcie na 205 miejsc.

 

Władze Opery Nova liczą, że budowa czwartego kręgu może zakończyć się w maju 2025 roku. Garaż podziemny ma być dostępny dużo szybciej.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • NIK: Województwo Kujawsko-Pomorskie i Toruń zaniżały w dokumentach zadłużenie

  W czwartek Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport poświęcony nadzorowi właścicielskiemu nad spółkami należącymi do kujawsko-pomorskich samorządów. Jednym z celów tej kontroli było zwiększenie transparentności dotyczącej realnego długu publicznego, bowiem w szczególności Samorząd Województwa od wielu lat prowadzi politykę przerzucania długów na spółki sobie podległe. Kontrolę przeprowadzono w bliskiej współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową.

 • Bruksela zatwierdziła nowy program operacyjny dla kujawsko-pomorskiego

  Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza – taką nazwę nosi dokument, w ramach którego do 2030 roku kujawsko-pomorskiego otrzyma 1.836 mld euro na inwestycje. Będzie to trzeci duży program operacyjny dla województwa, w historii naszej przynależności do Unii Europejskiej.

Wiadomości z regionu