Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTaryfy za ciepło z KPEC-u mogą wzrosnąć nawet o jedną czwartą. Prezydent pisze do premiera

Taryfy za ciepło z KPEC-u mogą wzrosnąć nawet o jedną czwartą. Prezydent pisze do premiera

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 08 sierpień 2022 06:49
Taryfy za ciepło z KPEC-u mogą wzrosnąć nawet o jedną czwartą. Prezydent pisze do premiera Fot: PGE Energia

Rząd na razie dąży do przeforsowania przepisów o dopłatach do węgla z uwagi na radykalny wzrost cen tego surowca. W Bydgoszczy około 65% mieszkań (czyli ok. 200 tys. bydgoszczan) ogrzewanych jest przez sieć ciepłowniczą Komunalnego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, jak będzie wyglądać sytuacja odbiorców tej formy ciepła to dzisiaj wielka niewiadoma. Co prawda Ministerstwo Środowiska i Klimatu daje sygnały, że za kilka tygodni zamierza zająć się też sytuacją osób, które w inny sposób niż węglem ocieplają mieszkania.

KPEC jest spółką miejską, ale w 85% zależny jest od ciepła dostarczanego przez spółkę państwową PGE Energia Cieplna SA. Jakie będą ceny ciepła z należących do tej spółki dwóch bydgoskich ciepłowni na dzisiaj nie wiemy, ustalone będą one przez Urząd Regulacji Energetycznej na wniosek PGE Energia Cieplna SA. Rolą URE jest opiniowanie taryf, aby chronić Polaków przed zbyt radykalnymi wzrostami. Z danych uzyskanych przez portal Bankier.pl wynika, że PGE Energia Cieplna dla bydgoskich ciepłowni wniosła o podwyżkę w zależności od taryfy od 5,3% do 24,2% za GJ. Rozpiętość jest tak duża, bo w Bydgoszczy mamy cztery rodzaje taryf, znacznie droższe jest ciepło produkowane na Jachcicach przy ulicy Żeglarskiej od tego pochodzącego z Kapuścisk. To są wartości maksymalne, od URE zależeć będzie dokładna wysokość podwyżek. Co wydaje się istotne – ciepłownia na Jachcicach od grudnia ma przejść na zasilanie gazowe z węglowego – ten krok planowany od kilku lat (nikt nie przewidywał wojny na Ukrainie) tłumaczono potrzebą przejścia na bardziej ekologiczne zasilanie.

 

KPEC kupuje ciepło od PGE Energii Cieplnej i następnie dostarcza je do mieszkań. Prezydent Rafał Bruski w liście do premiera apeluje, aby objąć spółki takie jak KPEC specjalnym wsparciem finansowym, aby uchronić mieszkańców Bydgoszczy przed podwyżkami. Gdyby KPEC dostał specjalną dotację, to mógłby dostarczać do mieszkań ciepło po niższej stawce, niż kupuje je od PGE.

 

O objęcie spółek ciepłowniczych tarczą antyinflacyjną przez rząd apeluje też Prezydium Krajowego Związku Zawodowego Ciepłowników, co tłumaczą faktem, że ciepłownie za węgiel płacą obecnie pięć razy więcej niż na początku 2022 roku. Identyczny wniosek wyszedł z NSZZ Solidarności, była mowa o tym, gdy w Bydgoszczy strajkowali kierowcy i motorniczowie z MZK, o potrzebie wsparcia spółek komunalnych. Za związkowcami z ciepłowni wstawił się w interpelacji poseł Jan Szopiński.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • NIK: Województwo Kujawsko-Pomorskie i Toruń zaniżały w dokumentach zadłużenie

  W czwartek Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport poświęcony nadzorowi właścicielskiemu nad spółkami należącymi do kujawsko-pomorskich samorządów. Jednym z celów tej kontroli było zwiększenie transparentności dotyczącej realnego długu publicznego, bowiem w szczególności Samorząd Województwa od wielu lat prowadzi politykę przerzucania długów na spółki sobie podległe. Kontrolę przeprowadzono w bliskiej współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową.

 • Bruksela zatwierdziła nowy program operacyjny dla kujawsko-pomorskiego

  Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza – taką nazwę nosi dokument, w ramach którego do 2030 roku kujawsko-pomorskiego otrzyma 1.836 mld euro na inwestycje. Będzie to trzeci duży program operacyjny dla województwa, w historii naszej przynależności do Unii Europejskiej.

Wiadomości z regionu