Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy Stary Rynek zacznie wyglądać tak jak powinien?

Czy Stary Rynek zacznie wyglądać tak jak powinien?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 06 sierpień 2022 12:31

Zrewitalizowany Stary Rynek w Bydgoszczy oddano do użytku w połowie 2019 roku, od razu pojawiły się głosy, że rewitalizacja do końca nie jest zadowalająca. Głównie głosy krytyki wynikały z plam jakie pojawiły się na granitowych płytach – na pewno nie jest to płyta, jaką przedstawiano wcześniej na wizualizacjach.

Prób czyszczenia płyt było kilka, ale do tej pory nie było większych efektów. Sprawie źle wykonanej rewitalizacji przyjrzała się też Najwyższa Izba Kontroli, która zarzuciła urzędnikom nienależytą staranność przy odbiorze inwestycji, ale też wykazała, że fugi wykonano w sposób sprzeczny ze wstępnymi ustaleniami – fugi na bazie piasków i epoksydów charakteryzujących się przepuszczalnością wody, przy nieprzepuszczalnej podbudowie, zamiast zastosowania rozwiązań o podobnym stopniu przepuszczalności wody – czytamy w wystąpieniu NIK. Brzmi to jak typowy żargon fachowy, ale być może właśnie za tymi zapisami stoi sedno sprawy. NIK podejrzewa, że przepuszczające wodę spoiny, wraz z nią mogą transportować związki chemiczne z zapraw w podbudowie, czego efektem finalnym jest powstawanie zabrudzeń.

 

 

W środę rozpoczęły się pracę, które w pierwszym etapie mają doprowadzić do wymiany fug, a w dalszym etapie dojdzie do próby wyczyszczenia samych płyt. Prace prowadzone są punktowo, zatem płyta Starego Rynku jest dostępna dla mieszkańców.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

  • Sejmik Województwa krytycznie o powołaniu przez rząd komisji ds. rosyjskich wpływów

    Duże kontrowersje w Polsce, ale też za granicą, bowiem obok niepokoju wyrażanego przez Brukselę, sprawę komentuje też Waszyngton – budzi powołanie decyzją większości parlamentarnej Państwowej Komisji ds. badania wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo. Komisja, którą kierować będą politycy, może bowiem eliminować z życia publicznego np. przedstawicieli opozycji. Głos w tej sprawie jako pierwszy z samorządów wojewódzkich zabrał Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wiadomości z regionu