Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRektor UMK: Połączenie szpitali pozostaje jak dotąd na etapie rekomendacji

Rektor UMK: Połączenie szpitali pozostaje jak dotąd na etapie rekomendacji

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 06 sierpień 2022 08:10

Po interpelacjach, ale też listach kierowanych przez bydgoskie środowiska do Ministerstwa Zdrowia, resort ten zwrócił się do rektora UMK w Toruniu z prośbą o przedstawienie wyjaśnień o planach wobec bydgoskich szpitali uniwersyteckich Jurasza i Biziela. Rektor w odpowiedzi udzielonej ministerstwu potwierdza, że konsolidacja szpitali jest rekomendowana, ale decyzje jeszcze nie zapadły.

Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Sokała wyjaśnia, że pomimo tego, że Szpital Uniwersytecki nr 1 im. Jurasza odnotowuje niewielkie zyski netto, ale w obecnych realiach gospodarczych z uwagi na konieczność zaciągnięcia pożyczki restrukturyzacyjnej jego zobowiązania i tak rosną. Z kolei w przypadku szpitala Biziela jest od kilku lat strata.

 

Rektor Sokała, jak wynika z pisma załączonego do odpowiedzi na interpelację posła Jana Szopińskiego, informuje o powołaniu na początku roku pełnomocnika ds. restrukturyzacji szpitali, którym został dr Paweł Pobrobyt, który przez 15 lat kieruje Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym we Wrocławiu. Jego analiza miała zasugerować jako najbardziej skuteczne działanie konsolidację obu szpitali. Rektor zaznacza, że ostateczna decyzja zapadnie od decyzji Rady Collegium Medicum.

 

Rada Collegium Medicum tą sprawą miała się zając jeszcze w czerwcu, z uwagi na duże niepokoje społeczne, rektor Sokała zapowiedział, że ewentualna decyzja zapadnie najszybciej po wakacjach. Od kilku tygodni w internecie bydgoszczanie zbierają podpisy pod petycją przeciwko konsolidacji.

 

Z racji tego, że Ministerstwo Zdrowia nie zabrało jednoznacznego stanowiska w sprawie konsolidacji, Stowarzyszenie Metropolia Bydgoska zwróciło się o jednoznaczny sprzeciw do ministra Adama Niedzielskiego. W tej sprawie bardziej istotna jest jednak opinia Ministerstwa Edukacji, Nauki i Szkolnictwa Wyższego, z uwagi na to, że mamy do czynienia ze szpitalami uniwersyteckimi, minister Przemysław Czarnek ocenił ten ruch negatywnie. Również lider partii rządzącej Jarosław Kaczyński w Inowrocławiu dał do zrozumienia, że konsolidacja to zły kierunek działań, który będzie niekorzystny dla mieszkańców regionu będących pacjentami.

 

Warte obejrzenia

  • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

    Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

  • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

    W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu