Jesteś tutaj: HomeBydgoszczObszar nad Kanałem Bydgoskim na Miedzyniu i Flisach może wypięknieć. Najpierw będzie trzeba jednak dołożyć pieniędzy

Obszar nad Kanałem Bydgoskim na Miedzyniu i Flisach może wypięknieć. Najpierw będzie trzeba jednak dołożyć pieniędzy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 05 sierpień 2022 07:06
Obszar nad Kanałem Bydgoskim na Miedzyniu i Flisach może wypięknieć. Najpierw będzie trzeba jednak dołożyć pieniędzy Facebook / Miedzyń i Prądy Bydgoszcz

Estetyczne ścieżki, stylowe ławeczki, hotele dla owadów, czy tablice przedstawiające historię osiedli – trwa obecnie postępowanie przetargowe na zrewitalizowanie obszarów nad Kanałem Bydgoskim po obu jego stronach – czyli na Miedzyniu, Prądach i Flisach.

Na początku lipca byliśmy świadkami niecodziennego koncertu, który fizycznie odbywał się na Flisach, ale po drugiej stronie Kanału Bydgoskiego na leżakach przysłuchiwali się jemu mieszkańcy Miedzynia. Wydarzenie odbywało się w zielonej scenerii nad Kanałem Bydgoskim. Ten obszar ma szansę zmienić swoje oblicze i stać się jeszcze bardziej atrakcyjny dla mieszkańców za sprawą prowadzonego postępowania.

 

Ratusz chce, aby obok poprowadzenia ścieżek w bardziej estetyczny sposób pojawiły się też elementy małej architektury. W planach jest chociażby ławeczka nazwana Watergate, której nazwa wywodzi się od nawiązań do konstrukcji śluz na Kanale Bydgoskim. Powstać mają też ławki bujane – tzw. pergolo huśtawki, stojaki na rowery, hotele dla owadów oraz tablice informacyjne o historii osiedli.

 

Elementy małej architektury, które mają się pojawić:

 

Obszar inwestycji obejmowałby ulicę Spacerową na Miedzyniu wraz z powiązanym z nią nabrzeżem kanału od ulicy Plażowej do Żywieckiej, czyli dość spory obszar. Po północnej stronie Kanału Bydgoskiego byłby to fragment ulicy Mińskiej od ulicy Żywieckiej, a dalej tereny zielone przylegające bezpośrednio do kanału tzw. Park nad Kanałem Bydgoskim (niektórzy nazywają tak park na Wilczaku, którego historyczna nazwa to Planty nad Kanałem Bydgoskim).

 

Miasto na sfinansowanie inwestycji przewidziało blisko 1,9 mln zł. Najtańsza oferta jaka pojawiła się w postępowaniu przetargowym to nieco ponad 2,2 mln zł, czyli trochę by trzeba dołożyć.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • NIK: Województwo Kujawsko-Pomorskie i Toruń zaniżały w dokumentach zadłużenie

  W czwartek Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport poświęcony nadzorowi właścicielskiemu nad spółkami należącymi do kujawsko-pomorskich samorządów. Jednym z celów tej kontroli było zwiększenie transparentności dotyczącej realnego długu publicznego, bowiem w szczególności Samorząd Województwa od wielu lat prowadzi politykę przerzucania długów na spółki sobie podległe. Kontrolę przeprowadzono w bliskiej współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową.

 • Bruksela zatwierdziła nowy program operacyjny dla kujawsko-pomorskiego

  Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza – taką nazwę nosi dokument, w ramach którego do 2030 roku kujawsko-pomorskiego otrzyma 1.836 mld euro na inwestycje. Będzie to trzeci duży program operacyjny dla województwa, w historii naszej przynależności do Unii Europejskiej.

Wiadomości z regionu