Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRegioJet będzie mógł dojechać z Pragi do Bydgoszczy

RegioJet będzie mógł dojechać z Pragi do Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 03 sierpień 2022 00:07
RegioJet będzie mógł dojechać z Pragi do Bydgoszczy Fot: RegioJet

Pod koniec lipca Urząd Transportu Kolejowego wydał czeskiemu przewoźnikowi RegioJet zgodę na uruchomienie jednego połączenia dziennie w relacji Praga – Gdynia oraz powrotnej, pociągi mogą się zatrzymywać m.in. w Bydgoszczy, w Inowrocławiu, w Poznaniu i we Wrocławiu. Przewoźnik zamiar uruchomienia połączenia na tej trasie wyraził już przed rokiem, z planem rozpoczęcia od grudnia 2021 roku, ale formalności przed UTK trwały znacznie dłużej niż planowano.

 

RegioJet chciał uruchomić dziennie dwie pary pociągów, decyzja UTK pozwala jedynie na jeden pociąg dziennie. Jak czytamy w dokumentacji istotną rolę w tym postępowaniu odgrywał polski przewoźnik PKP Intercity - PKP Intercity oświadczyła, że zamiar wprowadzenia nowych połączeń przez RegioJet wzbudził obawy związane z zaburzeniem równowagi ekonomicznej na liniach kolejowych, naktórych planowane jest uruchomienie dodatkowychpociągów.

 

Kwestie dotyczące finansów są utajnione, ale wprost można wyczytać, że uruchomienie dwóch pociągów dziennie znacząco pogorszyłoby bilans PKP Intercity na trasie Wrocław – Poznań – Bydgoszcz – Trójmiasto, czeska konkurencja mogłaby bowiem okazać się tańsza dla pasażerów.

 

Teraz od RegioJet zależy, czy od grudnia br. uruchomi jeden pociąg. Decyzja UTK otwiera dla jednego pociągu RegioJet polskie tory do grudnia 2027 roku. Najprawdopodobniej z Pragi wyjeżdżałby on o godzinie 10:55, w Bydgoszczy pojawiłby się po godzinie 18, a do Gdyni dotarłby o godzinie 20:20. Pociąg z Gdyni wyjeżdżałby o godzinie 8:49 (wyjazd w Bydgoszczy około 11), a do stolicy Czech docierał o godzinie 18:10.

 

Plan uruchomienia połączenia do Pragi od grudnia br. zapowiadało też PKP Intercity wraz z czeskimi kolejami państwowymi České dráhy (w ramach kooperacji).

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

 • W Dzień Kolejarza województwo otrzymało 5 nowych pociągów od PESA

  25 listopada to dla kolejarzy szczególny dzień, tego też dnia PESA Bydgoszcz przekazała Województwu Kujawsko-Pomorskiemu 5 nowych pociągów Elf2, które pasażerów mają wozić już od soboty. Zamówienie w głównej mierze sfinansuje Unia Europejska, w ramach niewykorzystanych przez województwo środków z perspektywy finansowej 2014-2020. Uroczystego przekazania pociągów dokonano na stacji Toruń Główny.

Wiadomości z regionu