Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSztybel: Pieniądze z KPO mogłyby pójść na termomodernizację

Sztybel: Pieniądze z KPO mogłyby pójść na termomodernizację

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 29 lipiec 2022 15:25

Spór na linii Warszawa – Bruksela wciąż jest bez przełomu, z tego też powodu do Polski nie trafiły jeszcze miliardy euro, które w ramach Krajowego Programu Odbudowy mogłyby ożywić polską gospodarkę, tak jak się to dzieje już w większości państw Unii Europejskiej. Przedmiotem sporu jest praworządność, którą wciąż według Komisji Europejskiej Polska narusza. Jak ta wielka polityka przekłada się na nasze lokalne życie?

Środki z KPO mogłyby trafić na inwestycje samorządowe lub przyczyniające się dla ich rozwoju. Jednym z projektów jaki był wskazywany jako kluczowy jest terminal intermodalny Bydgoszcz – Emilianowo. Ratusz mówi nam o bardziej przyziemnych, ale potrzebnych projektach jak termomodernizacja, przed zima która zapowiada się jako ciężka, z uwagi na skutki wojny na Ukrainie na rynek ogrzewania - Nie wiemy co robić – odnosi się zastępca prezydenta Michał Sztybel, do pytania jak na KPO patrzy Bydgoszcz - Taki najbardziej konkretny przykład z KPO, to mielibyśmy szansę na termomodernizację VII LO, ale bez KPO żadnych szans nie mamy.

 

- Jak ważne są termomodernizację budynków dowiedzieliśmy się dawno od pana premiera – podkreśla Sztybel, odnosząc się do apeli premiera o zadbanie przez Polaków, aby zabezpieczyć ciepło w budynkach.

 

Wydawało się, że z połową lipca, gdy przestała funkcjonować Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego być może środki z funduszu odbudowy Next Generation UE popłyną do Polski, ostatnio jednak szefowa KE Ursusa von den Leyen w wywiadzie wskazała, że Polska nie wywiązała się z tzw. kamieni milowych. Chodzi przede wszystkim o nieprzywrócenie do pracy wszystkich sędziów, wobec których prowadzone są postępowania dyscyplinarne, którzy w swoim orzecznictwie mieli opierać się na wyrokach Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

 

Sztybel ocenia również, że błędem było, że środki z handlu uprawnieniami do emisji dwutlenku węgla w ramach systemu ETS, które trafiają do budżetu państwa, w zbyt małym stopniu inwestowano w termomodernizację.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu