Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBydgoszcz pnie się w rankingu miast przyjaznym kierowcom

Bydgoszcz pnie się w rankingu miast przyjaznym kierowcom

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 01 sierpień 2022 07:59

Bydgoska firma Oponeo wraz z operatorem systemów nawigacji satelitarnych Yanosik po raz kolejny opublikowała ranking miast przyjaznych kierowcom. Po gorszym 2020 roku, w 2021 roku Bydgoszcz wraca w nim na 5 lokatę. Zdaniem autorów rankingu najbardziej przyjazny kierowcom jest natomiast Gdańsk. Zwycięzca poprzednich edycji Lublin tym razem znalazł się ex aequo z Bydgoszczą na 5 lokacie.

 

Ten ranking pokazuje, że mocnymi stronami Bydgoszczy są dość duże średnie prędkości poruszania się na terenie miasta, stosunkowo niskie ceny paliw oraz nie najwyższe opłaty za parkowanie. Gorzej wypadamy już w taryfach za parkowanie oraz w dostępności dla posiadaczy samochodów elektrycznych. W kolejnej edycji rankingu mamy szansę awansować, bowiem autorzy uwzględniają też punkty za funkcjonowanie Park&Ride, które wkrótce w Bydgoszczy ruszy, ale na dzisiaj nie mamy z tego powodu żadnych punktów.

 

Średnia prędkość w centrum w okresie obejmującym ostatni ranking wynosiła 28 km/h – szybciej można było jeździć jedynie po centrum Lublina, Warszawy i Gdańska. Poza centrum średnia prędkość oszacowana została na 42 km/h, tyle samo ile w stolicy, szybszy o 1 km/h był tylko Lublin.

 

W 2021 roku w Bydgoszczy zgłoszono 3316 kolizji (najmniej spośród miast powyżej 300 tys. mieszkańców), co dawało średnio 9,7 kolizji na mieszkańca, co dało nam 3 miejsce w rankingu najbezpieczniejszych miast.

 

Średnia opłata za godzinę parkowania w Bydgoszczy została oszacowana na 3,70 zł, tańsze są tylko Lublin i Szczecin, przy czym najdroższy Poznań ma szacunek 5,73 zł, co pokazuje, że różnice są specjalnie wielkie. Przy czym Bydgoszcz i Warszawa to jedyne polskie miasta, które nie oferują abonamentów ogólnodostępnych.

 

Średnio za paliwo w 2021 roku płaciliśmy 5,47 za PB95 oraz 5,42 za diesla, a za LPG 2,78 zł. Taniej wypadły tylko Łódź i Gdańsk. Średnio ubezpieczenie OC w Bydgoszczy kosztowało 579 zł, to mniej więcej połowa stawki, gdzie w najtańszym Lublinie było to 516 zł a w najdroższym Wrocławiu 632 zł.

 

W Bydgoszczy funkcjonowało 16 stacji ładowania pojazdów elektrycznych, czyli jedna stacja przypadała na 11 metrów kwadratowych. Mniejsza dostępność stacji była tylko w Lublinie, pozostałe polskie miasta wypadły pod tym względem zatem znacznie lepiej od Bydgoszczy.

 

Z pełnym rankigniem można się zapoznać: https://www.oponeo.pl/ranking-miast-przyjaznych-kierowcom

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

Wiadomości z regionu