Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRekordowa strata bydgoskiego lotniska

Rekordowa strata bydgoskiego lotniska

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 29 lipiec 2022 00:44
Rekordowa strata bydgoskiego lotniska Fot: PLB

W ubiegłym tygodniu Rada Nadzorcza Portu Lotniczego Bydgoszcz przyjęła sprawozdanie finansowe bydgoskiego lotniska za 2021 rok. O tym posiedzeniu było medialnie głośno, ale głównie za sprawą odwołania byłego już prezesa PLB Tomasza Moraczewskiego. Sprawozdanie wykazało rekordową stratę finansową.

W 2021 roku bydgoskie lotnisko było przeszło 10,5 mln zł na minusie, dla porównania w 2020 roku była to strata 9,6 mln zł. Przychody w 2021 roku wyniosły przeszło 13,7 mln zł i były nieznacznie wyższe niż rok wcześniej, ale jak porównamy z rokiem 2019 jeszcze przed światową pandemią to jest widoczny wyraźny spadek z blisko 19,4 mln zł. Koszty działalności operacyjnej wyniosły blisko 26,4 mln zł, przed pandemią były one wyższe, ale nieznacznie bo o 3,3 mln zł. Pokazuje to, że w pandemii bydgoskie lotnisko znacznie zmniejszyło wpływy, a oszczędności kosztach były dużo mniejsze.

 

Ubiegłoroczną stratę pokryje głównie Województwo Kujawsko-Pomorskie.

 

Rok 2021 uchodzi za najgorszy także pod względem liczby pasażerów. Trzeba przypomnieć, że w pierwszych miesiącach 2021 roku właściwie nie latały żadne samoloty pasażerskie, bowiem rząd wprowadził zakaz lotów z Wielkiej Brytanii, co musiało wstrzymać loty RyanAir. Za tamte przymusowe wstrzymanie lotów bydgoskie lotnisko nie otrzymało rekompensaty. W rezultacie w ubiegłym roku bydgoskie lotnisko obsłużyło tylko 95,1 tys. pasażerów o około 30 tys. mniej niż w 2020 roku i prawie 320 tys. mniej niż w rekordowym 2019 roku. Bydgoskie lotnisko było jednym z niewielu polskich, które odnotowało rok 2021 gorszy od 2020 pod względem podróżnych.

 

W pierwszym półroczu bieżącego roku udało się obsłużyć ponad 98 tys. pasażerów, co prognozuje, że będziemy mieli znacznie lepszy wynik niż w latach 2020 i 2021. Tylko w II kwartale bieżącego roku lotnisko obsłużyło o 450% więcej pasażerów niż analogicznie w 2021 roku. To powinno wpłynąć na lepszy bilans finansowy w roku 2022. Wpływ na poprawę bilansu finansowego może mieć też uruchomienie ogromnej farmy fotowoltaicznej nieopodal pasa startowego.

 

We wspomnianym rekordowym 2019 roku strata wyniosła blisko 7,8 mln zł, co też pokazuje, że ujemnym bilansem bydgoskie lotnisko borykało się też przed pandemią.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Sytuacja epidemiczna według raportu utrzymuje się w kujawsko-pomorskim na stabilnym poziomie (podsumowanie września)

  Przez okres września stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim ponad 4,2 tys. zakażeń COVID-19, jak się porówna te dane z sierpniem, to jest to o ok. 800 zakażeń mniej. W drugiej połowie września notowano jednak więcej zakażeń niż w pierwszej, co pokazuje na pewną tendencję wzrostową, ale trzeba też zaznaczyć, że dość niewielką.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu