Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRekordowa strata bydgoskiego lotniska

Rekordowa strata bydgoskiego lotniska

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 29 lipiec 2022 00:44
Rekordowa strata bydgoskiego lotniska Fot: PLB

W ubiegłym tygodniu Rada Nadzorcza Portu Lotniczego Bydgoszcz przyjęła sprawozdanie finansowe bydgoskiego lotniska za 2021 rok. O tym posiedzeniu było medialnie głośno, ale głównie za sprawą odwołania byłego już prezesa PLB Tomasza Moraczewskiego. Sprawozdanie wykazało rekordową stratę finansową.

W 2021 roku bydgoskie lotnisko było przeszło 10,5 mln zł na minusie, dla porównania w 2020 roku była to strata 9,6 mln zł. Przychody w 2021 roku wyniosły przeszło 13,7 mln zł i były nieznacznie wyższe niż rok wcześniej, ale jak porównamy z rokiem 2019 jeszcze przed światową pandemią to jest widoczny wyraźny spadek z blisko 19,4 mln zł. Koszty działalności operacyjnej wyniosły blisko 26,4 mln zł, przed pandemią były one wyższe, ale nieznacznie bo o 3,3 mln zł. Pokazuje to, że w pandemii bydgoskie lotnisko znacznie zmniejszyło wpływy, a oszczędności kosztach były dużo mniejsze.

 

Ubiegłoroczną stratę pokryje głównie Województwo Kujawsko-Pomorskie.

 

Rok 2021 uchodzi za najgorszy także pod względem liczby pasażerów. Trzeba przypomnieć, że w pierwszych miesiącach 2021 roku właściwie nie latały żadne samoloty pasażerskie, bowiem rząd wprowadził zakaz lotów z Wielkiej Brytanii, co musiało wstrzymać loty RyanAir. Za tamte przymusowe wstrzymanie lotów bydgoskie lotnisko nie otrzymało rekompensaty. W rezultacie w ubiegłym roku bydgoskie lotnisko obsłużyło tylko 95,1 tys. pasażerów o około 30 tys. mniej niż w 2020 roku i prawie 320 tys. mniej niż w rekordowym 2019 roku. Bydgoskie lotnisko było jednym z niewielu polskich, które odnotowało rok 2021 gorszy od 2020 pod względem podróżnych.

 

W pierwszym półroczu bieżącego roku udało się obsłużyć ponad 98 tys. pasażerów, co prognozuje, że będziemy mieli znacznie lepszy wynik niż w latach 2020 i 2021. Tylko w II kwartale bieżącego roku lotnisko obsłużyło o 450% więcej pasażerów niż analogicznie w 2021 roku. To powinno wpłynąć na lepszy bilans finansowy w roku 2022. Wpływ na poprawę bilansu finansowego może mieć też uruchomienie ogromnej farmy fotowoltaicznej nieopodal pasa startowego.

 

We wspomnianym rekordowym 2019 roku strata wyniosła blisko 7,8 mln zł, co też pokazuje, że ujemnym bilansem bydgoskie lotnisko borykało się też przed pandemią.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Brytyjscy żołnierze Rangersów szkolili żołnierzy WOT oraz funkcjonariuszy Straży Granicznej

  Na toruńskim poligonie odbyły się wspólne szkolenia z udziałem 3 Batalionu Rangersów z Wielkiej Brytanii, żołnierzy 8. Kujawsko-Pomoskiej Brygady Wojsko Obrony Terytorialnej, a także funkcjonariuszy Straży Granicznej. Ćwiczono przede wszystkim szturm na budynki.

Wiadomości z regionu