Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMożna podpisać przez internet apel do rektora UMK o zrezygnowanie z zamiaru likwidacji szpitala Biziela

Można podpisać przez internet apel do rektora UMK o zrezygnowanie z zamiaru likwidacji szpitala Biziela

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 23 lipiec 2022 12:22

Od kilku dni w internecie trwa zbiórka podpisów pod apelem o zaniechanie przez rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zamiaru połączenia szpitala Jurasza ze szpitalem Biziela, co w praktyce oznaczałoby likwidację tego drugiego - Szpital Biziela został zbudowany i wyposażony z naszych podatków oraz z środków społecznych i przez lata funkcjonował jako Szpital Wojewódzki. W odpowiedzi na rosnące potrzeby dydaktyczne Collegium Medicum został w dobrej wierze przekazany Uniwersytetowi Mikołaja Kopernika. Nie zgadzamy się, aby arbitralna decyzja władz UMK doprowadziła do likwidacji szpitala, tak ważnego dla Bydgoszczan i mieszkańców regionu – napisano w apelu.

Do podpisania tego apelu zachęca m.in. Bydgoska Izba Lekarska. Decyzję w sprawie konsolidacji obu szpitali miały zapaść pod koniec czerwca, ale z uwagi na dużą mobilizację mieszkańców Bydgoszczy oraz protest pracowników Biziela, władze toruńskiego uniwersytetu postanowiły odroczyć moment podjęcia decyzji. Na Wojewódzkiej Radzie Dialogu Społecznego rektor UMK prof. Andrzej Sokała zapowiedział, że najpierw zostaną publicznie przedstawione analizy, a ewentualna decyzja o konsolidacji zapadnie dopiero po wakacjach w dialogu z partnerami społecznymi.

 

W uzasadnieniu do apelu czytamy, że pomimo tamtej zapowiedzi rektora, działania w kierunku konsolidacji wciąż są podejmowane -Mimo medialnych zapewnień Rektora, że wakacje będą poświęcone konsultacjom i że żadne działania nie zostaną podjęte bez zgody wszystkich zainteresowanych stron, tajemnicą poliszynela jest, że faktyczna decyzja o likwidacji została już podjęta, a przyszły dyrektor jedynego Szpitala Uniwersyteckiego prowadzi rozmowy jednoznacznie wskazujące na planowane łączenie i likwidacje Klinik.

 

Do tej pory sprzeciw w internetowym apelu wyraziło ponad 5 tys. osób. Podpisać apel można pod adresem: https://ratujmybiziela.pl/

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Zdaniem NIK Urząd Marszałkowski wykorzystał przepisy pandemiczne, aby zlecić toruńskiej firmie usługi reklamowe

    W 2020 roku przyjęta została specustawa mająca pomóc w przeciwdziałaniu skutkom pandemii COVID-19, pozwalała ona ominąć prawo o zamówieniach publicznych jeżeli jest to niezbędne do powstrzymania rozprzestrzeniania się pandemii COVID-19. Zarząd Województwa postanowił w oparciu o te przepisy przeznaczyć prawie 400 tys. zł na kampanie reklamową. Wątpliwości co do takiego działania wyraża Najwyższa Izba Kontroli.

  • Fakty o przebiegu szybkiej kolei CPK przez nasz region (raport)

    Przed dwoma tygodniami odbyło się w Toruniu spotkanie samorządowców w sprawie zmiany przebiegu szybkiej kolei CPK, bowiem ta omija największe miasta regionu, z kolei przed tygodniem Rada Miasta Bydgoszczy jednomyślnie przyjęła stanowisko wskazujące, że szprycha CPK powinna przebiegać przez Bydgoszcz. W mediach publicznych pojawiły się odpowiedzi CPK - Ani Bydgoszcz, ani Toruń nie są pominięte w projekcie CPK – czytamy na stronach Radia PiK. Chcemy pokazać zatem pewne fakty.

Wiadomości z regionu