Jesteś tutaj: HomeBydgoszczJak odnaleźć się w toczącym się procesie dechrystianizacji Polski?

Jak odnaleźć się w toczącym się procesie dechrystianizacji Polski?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 21 lipiec 2022 13:38
Jak odnaleźć się w toczącym się procesie dechrystianizacji Polski? Fot: Paweł Zielke

W czwartek po porannej Mszy Świętej w bydgoskiej Katedrze wyruszyła XVIII pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej na Jasną Górę. Pielgrzymi do Częstochowy dotrą 31 lipca, wcześniej – w niedziele 24 lipca nawiedza sanktuarium w Licheniu. Pożegnał ich proboszcz bydgoskiej Katedry ks. Stanisław Kotowski, który w kazaniu przedstawił kilka dramatycznych pytań, przed którymi stają dzisiaj wierni.

 

,,Posłani w pokoju Chrystusa” - to hasło tegorocznej pielgrzymki - Każde sanktuarium, czy to nasze bydgoskie sanktuarium Matki Boskiej Pięknej Miłości, czy też sanktuarium Jasnogórskie, to miejsce, w którym sposób szczególny Bóg objawia swoją miłość do człowieka – mówił ks. Kotowski, nawiązując do obrazu Matki Boskiej Pięknej Miłości, która zdobi główny ołtarz w Katedrze oraz do obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze, gdzie wybierają się pątnicy, że na tych obrazach Matka Boża wskazuje na Jezusa.

 

- W obliczu faktu, że współczesnemu człowiekowi przychodzi żyć w coraz bardziej skomplikowanym świecie, wielu stawia sobie pytanie o prawdę i o sens. Staje się ono coraz bardziej naglące i przybiera różne formy – począwszy od lęku o przyszłość co to będzie w obliczu toczących się wojen i konfliktów, co będzie wobec toczącego się procesu dechrystianizacji. I Polski i Europy. Jak odnaleźć się w tej nowej sytuacji, w której przyszło nam żyć – mówił w dramatycznym kazaniu ks. Stanisław Kotowski - Gdzie szukać szczęścia, na jakim fundamencie oprzeć swoje życie, co nada sens mojej egzystencji? To są dramatyczne pytania.


O tym, że proces laicyzacji Polski następuje świadczy chociażby likwidacja bydgoskiego seminarium duchownego, z uwagi na marginalną liczbę kleryków.

 

- To jest wołanie o przewodnika na drogach życia, by się nie zagubić, by nie zmarnować swojego życia. Maryja niezmiennie wskazuje nam na Jezusa – puentuje ks. Kotowski.


Pielgrzymi wyruszyli z Bydgoszczy podzieleni na kilka grup kolorowych. Część pielgrzymów z Nakła nad Notecią, z grupy srebrnej wyruszyła już w środę, docierając pod wieczór do Bydgoszczy. Od poniedziałku jest też w drodze grupa złota z Górki Klasztornej, która spotka się zresztą pielgrzymów w niedzielę w Licheniu.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?

  • Bez zaskoczenia: Marszałek z absolutorium i wotum zaufania do sejmiku

    W poniedziałek Sejmik Województwa udzielił Zarządowi Województwa wotum zaufania oraz absolutorium za 2022 rok. Wynik głosowania - poparcie Koalicji Obywatelskiej i PSL oraz sprzeciw PiS były do przewidzeniac choć zaskoczeniem mogło być głosowanie radnego Adama Banaszaka. Dyskusja pokazała jednak, że koalicja i opozycja nadają na zupełnie innych falach.

  • Prawie 70% Polek nie planuje potomstwa – alarmujący sondaż

    W 2022 roku według wstępnych danych w Polsce urodziło się 305 tys. dzieci, to najmniej od okresu II wojny światowej (GUS nie udostępnił jeszcze szczegółowych danych dla województw i miast), CBOS z kolei opublikował sondaż z którego wynika, że jedynie 32% Polek w wieku 18-45 lat planuje potomstwo.

Wiadomości z regionu