Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMinister infrastruktury w Bydgoszczy zainaugurował długo oczekiwany program dla miast wojewódzkich

Minister infrastruktury w Bydgoszczy zainaugurował długo oczekiwany program dla miast wojewódzkich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 21 lipiec 2022 12:34

{yoW czerwcu 2020 roku na Rynku w Starym Fordonie, w czasie kampanii wyborczej na urząd Prezydenta RP, premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Rządowy Fundusz Dróg Lokalnych obejmie także miasta wojewódzkie, czyli także Bydgoszcz. Dzisiaj ruszył nabór do tego programu dla miast wojewódzkich, a minister infrastruktury Cezary Adamczyk ogłosił to w tym samym miejscu, gdzie pojawił się przeszło 2 lata temu premier Morawiecki – na Rynku w Starym Fordonie.

 

W 2021 roku z Rządowego Funduszu Dróg Samorządowych samorządy z województwa kujawsko-pomorskiego otrzymały ponad 150 mln zł dofinansowania na przebudowę infrastruktury drogowej. Ta pomoc trafiła do gmin i powiatów, ale z wyłączeniem miast wojewódzkich, czyli w kujawsko-pomorskim Bydgoszczy i Torunia. Kilka miesięcy temu parlament zmienił ustawę, aby pomoc mogła trafiać do miast wojewódzkich, dzisiaj oficjalnie minister Andrzej Adamczyk ogłosił nabór dla miast wojewódzkich - Dzisiaj mam zaszczyt z panem ministrem Łukaszem Schreiberem ogłosić nabór na wsparcie inwestycji realizowanych w miastach wojewódzkich – powiedział na Rynku w Starym Fordonie.

 

Pieniądze do miast wojewódzkich miałyby popłynąć w przyszłym roku, na jedno miasto przewiduje się limit w kwocie 30 mln zł.

 

- Dziękuję środowisku bydgoskiemu, za tę inicjatywę, za narrację kiedy gościł tutaj premier Morawiecki, narrację dotyczącą miast wojewódzkich – mówił minister Adamczyk, który jednocześnie podkreślał, że poszerzenie tego programu o miasta wojewódzkie, których włodarze są niezbyt przychylni Prawu i Sprawiedliwości ma przeczyć narracji, iż rząd wspiera tylko swoich - My te przedsięwzięcia dedykujemy przede wszystkim mieszkańcom – podkreślił.

 

Minister Łukasz Schreiber, który wypowiadając się jednocześnie jako były radny, wyraził nadzieję, że to wsparcie pozwoli w Bydgoszczy w większym stopniu realizować inwestycje związane z budową dróg osiedlowych, których w Bydgoszczy wciąż jest dość sporo - Stary Fordon jest jednym z takich miejsc, które bardzo takiego wsparcia potrzebuje. Miasto twierdzi, że na to nie ma pieniędzy, aby samemu taką inwestycję udźwignąć. Myślę, że te środki pozwolą ambitniej do tego programu podejść.

 

Minister Adamczyk zaznaczył, że o ile każde miasto może złożyć po jednym projekcie do 30 mln zł, to może on zakładać kilka zadań. Jeden projekt może zatem zakładać modernizację kilku ulic. Samorządy na zgłoszenie projektów będą miały około miesiąca, w ciągu najbliższych dni zapewne dowiemy się jakie drogi planuje zgłosić do programu Bydgoszcz.

 

Premier Mateusz Morawiecki w czerwcu 2020 roku:

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu