Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTrwa sezon pielgrzymkowy. Jedni już na szlaku, inni w przygotowaniu

Trwa sezon pielgrzymkowy. Jedni już na szlaku, inni w przygotowaniu

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz środa, 20 lipiec 2022 13:02
Trwa sezon pielgrzymkowy. Jedni już na szlaku, inni w przygotowaniu Archiwum

,,Posłani w pokoju Chrystusa” - to hasło tegorocznej XVIII Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę Diecezji Bydgoskiej. Uroczyście pielgrzymka wyruszy jutro (21 lipca) z bydgoskiej Katedry, ale część pielgrzymów jest już w trasie, do wyjścia przygotowuje się też Archidiecezja Gnieźnieńska. W tym roku pielgrzymi będą mogli wrócić do tradycyjnego modelu pielgrzymowania.

 

Ostatnie dwa lata borykaliśmy się z pandemią COVID-19, z tego powodu w roku 2020 skupiano się głównie na pielgrzymowaniu duchowym, przed rokiem pielgrzymi wyszli już w większych grupach na szlak, ale też było kilka istotniejszych obostrzeń. Ten rok będzie zatem powrotem do normalności.

 

Jako pierwsi na szlak pielgrzymi wyruszyli już w poniedziałek pątnicy z grupy Złotej, z Górki Klasztornej, oni w niedzielę dotrą do sanktuarium w Licheniu, gdzie połączą się z bydgoskimi grupami. Dzisiaj na szlak wyruszyła z kolei grupa Srebrna z Nakła nad Notecią, która wieczorem dotrze do Bydgoszczy. Jutro pielgrzymi przejdą trasę Bydgoszcz – Złotniki Kujawskie, aby drugiego dnia przez Inowrocław dotrzeć do Kruszwicy. Te 11 dni dla uczestników pielgrzymki będzie przede wszystkim czasem wyłączenia się z szalonego tempa jakie towarzyszy naszemu życiu codziennego.

 

28 lipca oficjalnie wyruszy natomiast pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej, z którą wiele lat temu bydgoscy pielgrzymi wędrowali (przed powołaniem w 2004 roku Diecezji Bydgoskiej). Z gnieźnieńską pielgrzymką będą wędrować pątnicy z Kujaw m.in. z Inowrocławia, Kruszwicy, Strzelna, Janikowa.

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu