Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNadzór właścicielski nad MZK jest przedmiotem analiz NIK

Nadzór właścicielski nad MZK jest przedmiotem analiz NIK

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 22 lipiec 2022 00:18

W kontekście politycznym główne pytanie jakie pojawiało się wokół kryzysu wokół MZK brzmiało, czy prezydent Rafał Bruski właściwie sprawował nadzór właścicielski nad tą spółką. Radni opozycji sugerują, że nie do końca, z kolei komisja doraźna Rady Miasta stwierdziła, że nie stwierdziła żadnych nieprawidłowości. Są to jednak opinie cały czas polityków, znacznie większe kompetencje do takich badań mają kontrolerzy NIK. Taka kontrola w MZK się odbyła, ale niestety szybko jej wyników nie poznamy.

 

13 stycznia rozpoczęła się planowa kontrola kontrola Najwyższej Izby Kontroli dotycząca spółek komunalnych z województwa kujawsko-pomorskiego. Dotyczy zagadnienia o którym toczy się obecnie dyskusja, czyli nadzoru właścicielskiego nad tymi spółkami (w tym wypadku prezydenta miasta nad MZK) oraz zadłużenia samorządów.

 

Prezes Andrzej Wadyński potwierdza, że w MZK taka kontrola była i swoje czynności kontrolne kontrolerzy NIK już zakończyli, ale wciąż spółka nie otrzymała wyników kontroli. Powinno to nastąpić dopiero po zakończeniu kontroli w innych spółkach (ich lista jest objęta tajemnicą kontrolerską). Zgodnie z procedurą wyniki kontroli w pierwszej kolejności są przedstawiane kontrolowanym podmiotom, wówczas mogą się one odnieść do do nich, po czym dopiero publikowane są publicznie.

 

W bydgoskiej delegaturze NIK dowiadujemy się, że czynności kontrolerskie w części spółek wciąż trwają, wyników jako opinia publiczna możemy się spodziewać najprawdopodobniej po nowym roku. W przyszłym roku jak pojawia się merytoryczna opinia na temat tego czy prezydent Bydgoszczy należycie nadzorował MZK, zapewne sprawa nie będzie budzić już takiego zainteresowania jakie wywoływała jeszcze dwa tygodnie temu.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Z raportu wynika, że wzrasta w internecie antyukraińska aktywność. Głównym jej źródłem są politycy Konfederacji

  Aktywności atakujące Ukraińców towarzyszą nam właściwie od początku rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, eksperci nie bez powodu wskazywali, że w ten sposób internet może być na celowniku rosyjskich służb, których interesie jest zniechęcanie społeczeństw państw zachodnich wobec pomocy dla Ukrainy, co w praktyce ułatwiłoby osiągnięcie przez rosyjskie wojska celów. Internetową aktywność antyukraińską bada Instytut Monitorowania Mediów (IMM) oraz Stowarzyszenie Demagog.

Wiadomości z regionu