Jesteś tutaj: HomeBydgoszczBrytyjczycy, Grecy, Litwini czy Niemcy – piją mleko produkowane w Bydgoszczy

Brytyjczycy, Grecy, Litwini czy Niemcy – piją mleko produkowane w Bydgoszczy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 16 lipiec 2022 00:35
Brytyjczycy, Grecy, Litwini czy Niemcy – piją mleko produkowane w Bydgoszczy Fot: Mlekpol

W 2005 roku Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Osowa na Osowej Górze stała się częścią grupy SM Mlekpol. O roli bydgoskiej mleczarni oraz o tym jakie powstają w niej przetwory opowiada dyrektor zakładu Tomasz Gryczewski.


Zakład Produkcji Mleczarskiej w Bydgoszczy jest częścią SM Mlekpol od 1 stycznia 2005 roku. Jakie były początki funkcjonowania SM Mlekpol w tym mieście?

Tomasz Gryczewski: Oficjalne połączenie dotychczasowej Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Osowa z SM Mlekpol nastąpiło 1  stycznia 2005 r., jednak rozmowy rozpoczęły się już wcześniej. Było to możliwe dzięki wyrażeniu pozytywnej opinii przez członków Rady Nadzorczej OSM Osowa oraz dzięki zaangażowaniu przedstawicieli obu zainteresowanych stron. Początki wymagały oczywiście intensywniejszej pracy, jednak bardzo szybko uzyskano wymierne efekty.

 

Jakie produkty obecnie są wytwarzane w Bydgoszczy? Które z nich są najpopularniejsze wśród konsumentów?

T.G.: Nasz zakład szczególnie słynie z wytwarzania najwyższej jakości mleka mikrofiltrowanego (ESL) – mleka Łaciate Świeże oraz Białe Świeże. W 2017 r. zostało ono nagrodzone przez Polski Instytut Badań Jakości oraz Szkołę Główną Gospodarstwa Wiejskiego tytułem „Największej smakowitości”. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii mleko Łaciate Świeże posiada skład, właściwości i cechy, jedynie nieznacznie różniące się od mleka surowego. Ponadto  w ZPM Bydgoszcz wytwarzamy jogurty pitne Łaciate bez laktozy, które są dostępne w trzech wariantach: jeżyna-malina, truskawka-czarna porzeczka i ananas-kokos. Ze względu na swój wyjątkowy smak stały się niezwykle popularne wśród konsumentów, którzy chętnie sięgają po nie m.in. w pracy czy w szkole. Polecane są zwłaszcza dla osób, które nie mogą spożywać cukru mlecznego, a jednocześnie nie chcą rezygnować z ulubionych produktów nabiałowych. Ponadto w Bydgoszczy produkujemy Maślankę Mlekpol naturalną, Mazurski Smak i Kefir Mlekpol naturalny – asortyment dostępny jest w opakowaniach 360 ml oraz 1 litr. Te napoje fermentowane są lekkostrawne i niskokaloryczne, doskonale gaszą pragnienie, dostarczając cennych wartości odżywczych.

 

Czy produkty te trafiają wyłącznie do polskich konsumentów, czy przeznaczone są również na eksport?

Priorytetem naszego zakładu i całej Spółdzielni jest przede wszystkim zapewnienie dostępu do wysokiej jakości produktów dla polskich konsumentów, jednak duża część asortymentu trafia również do innych krajów. Dotyczy to także zakładu w Bydgoszczy. Eksportujemy zarówno mleko, jak i produkty fermentowane. Ze względu na krótki termin przydatności do spożycia tych produktów, trafiają one głównie do państw sąsiedzkich, takich jak: Litwa, Łotwa, Estonia, Niemcy, a także do Wielkiej Brytanii czy Grecji.

 

Jakie znaczenie dla funkcjonowania zakładu mają uzyskane certyfikaty jakości – IFS Food, HACCP?

Uzyskane certyfikaty podkreślają wysoką jakość oraz bezpieczeństwo produktów wytwarzanych w naszym zakładzie. Wielu kontrahentów uzależnia od tego swoje wybory, dlatego uzyskane przez nas certyfikaty dają im gwarancję, że nasza oferta spełnia wysokie normy. Cieszymy się, że możemy poszczycić się tymi certyfikatami. Jesteśmy jednak świadomi, że poza satysfakcją stanowią one dla nas wyzwanie i zobowiązanie do dalszej wytężonej pracy nad udoskonalaniem produktów SM Mlekpol wytwarzanych w Bydgoszczy.

 

Jakie kluczowe inwestycje są aktualnie realizowane?

Nasz zakład jest nieustannie modernizowany. Podejmowane inwestycje pozwalają na rozszerzenie i zintensyfikowanie produkcji oraz dostosowanie jej do zmian rynkowych  i oczekiwań konsumentów. Do największych inwestycji, które przyczyniły się do rozwoju zakładu, zaliczyć należy m.in. budowę nowoczesnej, w pełni zautomatyzowanej aparatowni, powstanie pierwszej linii do produkcji mleka i jogurtów w butelkach PET oraz montaż najszybszej w Polsce linii pozwalającej na pakowanie mleka pasteryzowanego mikrofiltrowanego. Na bieżąco analizujemy nasze potrzeby i regularnie unowocześniamy nasz zakład.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Gminy z kujawsko-pomorskiego otrzymały jodek potasu, mają być gotowe do jego dystrybucji w ciągu kilku godzin

  Nie ma co prawda większego ryzyka skażenia radioaktywnego, ale jest ono w ostatnim czasie na pewno większe za sprawą wojny na Ukrainie. Głównym punktem ryzyka jest ukraińska elektrownia atomowa w Zaporożu, która znajduje się na linii frontu. Służby wojewody za pośrednictwem Straży Pożarnej rozdysponowali ponad 3,5 mln tabletek jodku potasu wśród samorządów z kujawsko-pomorskiego, które mają być gotowe do ich dystrybucji wśród mieszkańców w około 500 punktów.

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

Wiadomości z regionu