Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy MZK i KPEC zostaną objęte rządową tarczą?

Czy MZK i KPEC zostaną objęte rządową tarczą?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 14 lipiec 2022 00:26

Spółki komunalne są wyłączone z rządowej tarczy antyinflacyjnej, NSZZ Solidarność zgłosiło jednak już taki postulat, aby również tego typu mienie publiczne było objęte rządowym wsparciem niwelującym skutki inflacji.

Jakby spojrzeć tak ogólnie, to główna przyczyna buntu w MZK, z którym borykała się Bydgoszcz, to właśnie inflacja. Z jednej strony załoga chce zarabiać więcej, bowiem z miesiąca na miesiąc koszty życia rosną, z drugiej zaś rosnące ceny paliwa uderzają w samą spółkę. Pracodawca nie może spełnić oczekiwać pracowników i jest spór. Dlatego NSZZ Solidarność, patrząc na doświadczenia ogólnopolskie chce, aby uruchomić również tarczę dla spółek komunalnych.

 

- Już wniosek został złożony, dlatego, że wszystkie jednostki komunalne, jak i spółki zarządzane przez miasto, nie miały takiej możliwości. Jest szansa, że będą również tym objęte – powiedział nam Leszek Walczak, przewodniczący Regionu Bydgoskiego NSZZ Solidarność – Wniosek został złożony i będziemy o to walczyć.

 

Kilka dni wcześniej lider Solidarności w MZK Marek Napierała wyjaśnił, że Solidarność podjęła takie działania ogólnopolsko i wstępnie jest deklaracja ze strony rządu podjęcia rozmów. Napierała przypomniał chociażby o tym, że w pandemii rząd ograniczył liczbę pasażerów do 30% miejsc w autobusie, na czym według jego danych Bydgoszcz straciła ponad 40 mln zł z tytułu niższych wpływów z biletów.

Wsparcie dla spółek komunalnych objąć mogłoby też bydgoskie KPEC.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wiadomości z regionu