Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRepublika Czeska rozpoczęła prezydencję w Europie. W Młynach Rothera wyjątkowa wystawa

Republika Czeska rozpoczęła prezydencję w Europie. W Młynach Rothera wyjątkowa wystawa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz sobota, 02 lipiec 2022 16:32

Od piątku 1 lipca Czechy przez pół roku będą przewodniczyć w Radzie Unii Europejskiej, dzień wcześniej w Młynach Rothera została zainaugurowana wystawa ,,Czeskie Bohaterki”, o kluczowych dla historii tego kraju kobietach. Wystawę zainaugurował konsul honorowy Czech w Bydgoszczy Dariusz Zimny, gościem wernisażu był prezydent Rafał Bruski. Wystawa jest dostępna w najbliższych dniach w Młynach Rothera (do 14 lipca) dla zwiedzających.

- Wystawa jest o czeskich bohaterkach, w 100. letnia rocznice uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Czechosłowacji – wyjaśnia nam konsul Dariusz Zimny – Wykorzystaliśmy tą wystawę, aby pokazać, że Republika Czeska będzie przewodzić Unii Europejskiej.

 

Wystawa przedstawia 50 postaci, w dużej mierze w Polsce niespecjalnie znanych. Oprowadzanie na wernisażu rozpoczęło się od postaci kojarzonej głównie ze Stanami Zjednoczonymi, sekretarz stanu Stanów Zjednoczonych w latach 1997-2001, Madeleine Albright - Amerykańska sekretarz stanu odegrała ogromną rolę wprowadzeniu Grupy Wyszehradzkiej, wtedy jeszcze bez Słowacji, do NATO. Jak bardzo ważnym wydarzeniem się to okazało widzimy teraz – mówił o niej Jan Blesz oprowadzający gości - Prezydent Clinton podczas negocjacji akcesyjnych mówił, że Czesi mają w Stanach Zjednoczonych dwóch ambasadorów – jeden był rzeczywiście ambasadorem Czech w Waszyngtonie, drugim był Madeleine Albright.

 

Albright była życzliwa również Polsce w drodze do NATO. Miała korzenie czeskie, urodziła się też Pradze pod imieniem i nazwiskiem Marie Jana Korbelová. Na tej wystawie zobaczymy też sylwetki kilku świętych Kościoła katolickiego, co ma przeczyć stereotypowi, iż Czesi są narodem zlaicyzowanym.

 

 

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Niecodzienny finał obrad Sejmiku. Radni ponad podziałami wsparli starania rodziców 19-miesięcznej Zosi Szczęśniewskiej

  Kilka miesięcy temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało finansowanie drogiej terapii rzadkiej choroby jaką jest rdzeniowy zanik mięśni (SMA), co wywołało nadzieję wśród rodziców chorych na tę śmiertelną chorobę. Po chwili entuzjazmu u wielu opadł, gdy okazało się, że na refundację mogą liczyć rodzice dzieci, które nie ukończyły 6 miesiąca życia, choć część ekspertów uważa, że granicą brzegową jest 13,5 kg. W poniedziałek Sejmik Województwa ponad podziałami politycznymi, co się rzadko zdarza, poparł starania o objęcie refundacją także Zosi.

 • Wybory samorządowe dopiero w 2024 roku

  Wybory prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz radnych odbędą się dopiero na wiosnę 2024 roku, bieżąca kadencja potrwa zatem 5,5 roku, czyli będzie o prawie 40% dłuższa niż poprzednie. Prezydent Andrzej Duda podpisał 22 listopada ustawę przedłużającą kadencję jednostek samorządu terytorialnego – kadencja zakończy się 30 kwietnia 2024 roku, wybory będą musiały się zatem odbyć przed tym terminem.

Wiadomości z regionu