Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz,,Myślę, że ten zespół Dmowski – Paderewski, to byli najlepsi reprezentanci w tamtej możliwej sytuacji”

,,Myślę, że ten zespół Dmowski – Paderewski, to byli najlepsi reprezentanci w tamtej możliwej sytuacji”

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 01 lipiec 2022 19:58

W poniedziałek i we wtorek organizowaliśmy bydgoskie obchody 103 rocznicy podpisania Traktatu Wersalskiego. Zapraszamy do obejrzenia już w wersji on-line wykładu dr Moniki Opioły-Cegiełki pt. ,,Traktat Wersalski i jego znacznie dla ziem polskich”, w którym podkreśla jak był to ważny dokument dla dziejów Bydgoszczy.

- Bez Powstania Wielkopolskiego, bez wysiłków dyplomatycznych, bez także potem walki o kwestie granic i terytorium Polski, to nie byłoby tego kształtu, który rzeczywiście na tej mapie rzeczywiście się odnalazł – oceniła dr Monika Opioła-Cegiełka na początku swojego wystąpienia - Traktat był tak naprawdę zwieńczeniem tej opowieści i dla nas to święto powrotu Bydgoszczy do Macierzy nie byłoby możliwe, gdyby nie postanowienia Traktatu Wersalskiego.

 

- Dmowski pozostawał pod wpływem idei Darwina – walka między narodami, była w jego pisma odpowiednikiem walki o przetrwanie między gatunkami – giną słabsi, silniejsi rosną w siłę jeszcze bardziej – mówiła o jednym z dwóch liderów polskiej delegacji w Paryżu - Jego upór w przypadku konferencji okazały się jego decydującymi cechami. (…) Myślę, że ten zespół Dmowski – Paderewski, to byli najlepsi reprezentanci w tamtej możliwej sytuacji.


Wchodząc w szczegóły wskazała ona, że najbardziej życzliwym dla sprawy polskiej mocarstwem była Francja - Najbardziej przychylni byli nam Francuzi, którzy już w 1917 roku ogłosili, że wielka i silna Polska ma być fundamentem nowego ładu.


W jej opinii również Amerykanie starali się być dla Polski życzliwi - Amerykanie byli również przychylni i to nie tylko ze względu na zasługi Kościuszki w czasie wojny o niepodległość, czyli najważniejszego momentu w ich przeszłości, ale także blisko 4 mln emigrantów z ziem polskich. Swoisty idealizm prezydenta Wilsona, który widział przyszłość Europy jako kontynentu demokratycznego, żyjącego w pokoju, kazał wspierać dążenia Polaków do własnego państwa.


Nie jest też tajemnicą, że amerykański prezydent Woodrow Wilson był pod dużym wpływem drugiego lidera polskiej delegacji, Ignacego Jana Paderewskiego, który wspierał go w kampanii wyborczej. Najmniej życzliwa Polsce była Wielka Brytania - Niechętny Polakom był brytyjski premier Lloyd George, który obawiał się, że Polska w przyszłości może stać się zarzewiem nowej wojny, w którą Wielka Brytania może być wciągnięta.

 

W niedzielę zapraszamy na kolejny wykład z konferencji dr Sławomira Łanieckiego pt.,,Jak mieszkańcy Wielkopolski i Kujaw pisali historię najnowszą Europy - wpływ Powstania Wielkopolskiego na postanowienia traktatu wersalskiego”.

 

Warte obejrzenia

  • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

    Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

  • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

    W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu