Jesteś tutaj: HomeBydgoszczSolidarność odcina się od tej formy strajku

Solidarność odcina się od tej formy strajku

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 30 czerwiec 2022 14:01

NSZZ Solidarność Regionu Bydgoskiego uważa, że słuszne jest oczekiwanie pracowników MZK wyższych podwyżek, ale też całej załogi, nie tylko kierowców, jednocześnie odcina się od formy nielegalnego strajku jaki ma miejsce od tygodnia. Solidarność oczekuje, że zgodnie z ustaleniami władze MZK przedstawią na początku lipca propozycję podwyżek wynagrodzeń.


Na środowe sesji Rady Miasta nie pojawił się żaden przedstawiciel Solidarności z MZK, w kuluarach nawet spekulowano, że ten związek się od strajku odciął. Pytamy o tę sprawę przewodniczącego Regionu Bydgoskiego.

- My nie mówimy, że protest pracowników nie jest słuszny, bo protest jest słuszny, natomiast forma i sposób prowadzenia tego protestu dla nas jest nie do przyjęcia, dlatego że my uznajemy realizację postulatów poprzez chociażby negocjacje i spory zbiorowe – mówi nam Leszek Walczak, przewodniczący NSZZ Solidarność Regionu Bydgoskiego.

 

Walczak informuje nas, że w połowie czerwca w temacie podwyżek przedstawiciele związków zawodowych spotkali się z byłym już prezesem - Po spotkaniu Komisji Międzyzakładowej MZK z zarządem spółki w czerwcu, w połowie czerwca, była deklaracja zarządu, że będzie przedstawiona analiza i propozycje podwyżek wynagrodzeń na początku lipca, bo zarząd potrzebuje czasu by do końca czerwca przygotowań informację i analizę ekonomiczną na ile jest możliwe podniesienie wynagrodzeń wszystkim pracownikom i tego uzgodnienia się trzymamy.

 

W spotkaniu w połowie czerwca miał uczestniczyć też Andrzej Arndt, który występuje obecnie jako lider strajkujących. Nieoficjalnie mówi się, że realne były podwyżki na poziomie 200-300 zł od lipca. Dzisiaj sytuacja jest trudniejsza z tego powodu, że tydzień postoju MZK oznacza kilkumilonowe straty dla spółki, nie tylko z powodu braku zapłaty za świadczone usługi, ale też kar umowny. Gminy ościenne, których mieszkańcy stracili możliwość dojazdu do Bydgoszczy mogą pozwać Bydgoszcz o rekompensaty.

 

Solidarność liczy, że pomimo tej trudnej sytuacji uda się coś dla pracowników wywalczyć, na stole leżeć może ponowne powołanie niezależnego mediatora.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • NIK: Województwo Kujawsko-Pomorskie i Toruń zaniżały w dokumentach zadłużenie

  W czwartek Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport poświęcony nadzorowi właścicielskiemu nad spółkami należącymi do kujawsko-pomorskich samorządów. Jednym z celów tej kontroli było zwiększenie transparentności dotyczącej realnego długu publicznego, bowiem w szczególności Samorząd Województwa od wielu lat prowadzi politykę przerzucania długów na spółki sobie podległe. Kontrolę przeprowadzono w bliskiej współpracy z Regionalną Izbą Obrachunkową.

 • Bruksela zatwierdziła nowy program operacyjny dla kujawsko-pomorskiego

  Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza – taką nazwę nosi dokument, w ramach którego do 2030 roku kujawsko-pomorskiego otrzyma 1.836 mld euro na inwestycje. Będzie to trzeci duży program operacyjny dla województwa, w historii naszej przynależności do Unii Europejskiej.

Wiadomości z regionu