Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNieoficjalnie: W piątek strajk powinien się zakończyć

Nieoficjalnie: W piątek strajk powinien się zakończyć

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 30 czerwiec 2022 00:37

Najprawdopodobniej jutro funkcjonowanie komunikacji miejskiej powróci do stanu sprzed rozpoczęcia strajku. Dzisiaj rozpoczyna się siódmy dzień strajku, już podczas środowej sesji Rady Miasta można było zauważyć, że część protestujących pracowników nie jest przekonana do tej formy. Dzisiaj formalnie pracę rozpocznie też komisja doraźna Rady Miasta, która ma przyjrzeć się tej problematyce.

W środę wcześnie rano pracownicy skierowali też do władz MZK postulaty, głównie podniesienia płac, co formalnie rozpoczyna spór zbiorowy. Mowa o tych samych postulatach, o których mówi się od tygodnia. Komisja doraźna ma swoje prace zakończyć w ciągu 14 dni, opracowaniem raportu końcowego. Ze strony strajkujących wychodzi nieoficjalny komunikat, że na czas prac tej komisji strajk miałby zostać zawieszony, warunek jaki się pojawia to podjęcie rozmów przez prezydenta. Złożenie postulatów w świetle prawa rozpoczyna jednak rokowania pomiędzy MZK i pracownikami. W ramach rokowań mogą być prowadzone np. mediacje z udziałem niezależnego, zaakceptowanego przez obie strony mediatora.

 

Prowadzony obecnie strajk ma formę nielegalną, bowiem zgodnie z przepisami strajk generalny jest ostateczną formą i nie może mieć miejsca zanim nie zostaną wyczerpane inne formy rozwiązywania sporu. W praktyce doprowadzono jednak do strajku bez rozpoczęcia sporu zbiorowego, to zgłoszenie dokonano dopiero wczoraj. Potencjalne zakończenie jutro strajku oraz rozpoczęcie wczoraj rokowań sprawi, że dalsze rozwiązywanie sporu będzie się odbywało już w ramach normalnej procedury.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Gminy z kujawsko-pomorskiego otrzymały jodek potasu, mają być gotowe do jego dystrybucji w ciągu kilku godzin

  Nie ma co prawda większego ryzyka skażenia radioaktywnego, ale jest ono w ostatnim czasie na pewno większe za sprawą wojny na Ukrainie. Głównym punktem ryzyka jest ukraińska elektrownia atomowa w Zaporożu, która znajduje się na linii frontu. Służby wojewody za pośrednictwem Straży Pożarnej rozdysponowali ponad 3,5 mln tabletek jodku potasu wśród samorządów z kujawsko-pomorskiego, które mają być gotowe do ich dystrybucji wśród mieszkańców w około 500 punktów.

 • Rolnik z Chełmży pokazuje, że Polak potrafi. Zrobiło się o nim głośno w kraju

  Coraz więcej sklepów oferuje swoim klientom możliwość zapłacenia za towar w kasie samoobsługowej bez konieczności stania w kolejce. Zazwyczaj są to tylko płatności bezgotówkowe. Po sąsiedzku rolnik z Chełmży wdrożył swój patent na bezobsługową sprzedaż ziemniaków, tym razem płatność jest gotówkowa. Zrobiło się o nim w mediach społecznościowych i ,na portalu dziennika ,,Fakt”.

Wiadomości z regionu