Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent z wotum zaufania i absolutorium

Prezydent z wotum zaufania i absolutorium

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 czerwiec 2022 21:15

W środę po 11 godzinach obrad Rada Miasta Bydgoszczy udzieliła prezydentowi Rafałowi Bruskiemu absolutorium za wykonanie budżetu za 2021 rok, a także wotum zaufania. Prezydent otrzymał pozytywną opinię Rady Miasta dzięki głosom Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Przeciwko byli radni Prawa i Sprawiedliwości.

Tematem budzącym największe zainteresowanie na środowej sesji był strajk pracowników MZK, stąd też punkty absolutoryjne rozpoczęły się dopiero po południu, a ta dyskusja jest zawsze czasochłonna. Przed głosowaniem wniosku o udzielenie prezydentowi wotum zaufania odbyła się debata o stanie miasta. Jeszcze wcześniej prezydent przedstawił informację o stanie finansów miasta wskazując, że m.in. z powodu wzrostu cen energii wydatki bieżące przekroczyły dochody, czyli miasto nie ma już nadwyżki operacyjnej, ale stratę. Prezydent przyznał, że z powodu obniżki podatku PIT i podniesienia kwoty wolnej od podatku Polacy zarabiają więcej, ale uderza to w finanse samorządów. Polemizował z tym wiceminister Jarosław Wenderlich wskazując na rządowe subwencje dla samorządów, dyskusja zeszła na tematy rządowych dotacji inwestycyjnych i tego, czy Bydgoszcz jest przez rząd poszkodowana. Można powiedzieć, że tego typu tematy w dyskusjach budżetowo-absolutoryjnych to już stały repertuar.

 

Rekordowy rok 2021

Rok 2021 Bydgoszcz zakończyła z ponad 155 mln zysku oraz nadwyżką operacyjną na rekordowym poziomie prawie 316 mln zł. Wynikło to z tego, że rząd przelał 28 grudnia samorządom uzupełnienie subwencji, w ramach czego Bydgoszcz otrzymała ponad 60 mln zł, jako rekompensatę za ubytek w PIT w roku bieżącym. O rekordowych wynikach za 2021 rok mówił wiceminister Jarosław Wenderlich, chcąc pokazać, że samorządy dzięki działaniom warszawskiego rządu zyskują. W 2022 roku Bydgoszczy otrzyma z tego źródła około 20 mln wsparcia, ale straci ponad 60 mln z wpływów z podatku PIT – z uwagi na podniesienie kwoty wolnej od podatku.

 

Zdaniem skarbnika Piotra Tomaszewskiego to celowe działanie, aby pokazać w 2021 roku, że samorządy są w dobrej sytuacji.

 

Sprawa robi się zawiła dla przeciętnego obywatela, bowiem strata z PIT dotyczy 2022 roku, a główna pula rekompensaty do samorządów trafiła tuż przed nowym rokiem i musiała być ujęta w budżecie na 2021 rok.

 

Radni opozycji zarzucali prezydentowi chociażby problemy z nawierzchnią zmodernizowanego Starego Rynku, w odpowiedzi padła informacja, że najprawdopodobniej jeszcze w te wakacje rozpoczną się naprawy nawierzchni – jeżeli nie będzie to uciążliwe dla ruchu turystycznego. Kilku radnych opozycji jednocześnie przyznało, że widoczne jest to, że Bydgoszcz pięknieje.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Sytuacja epidemiczna według raportu utrzymuje się w kujawsko-pomorskim na stabilnym poziomie (podsumowanie września)

  Przez okres września stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim ponad 4,2 tys. zakażeń COVID-19, jak się porówna te dane z sierpniem, to jest to o ok. 800 zakażeń mniej. W drugiej połowie września notowano jednak więcej zakażeń niż w pierwszej, co pokazuje na pewną tendencję wzrostową, ale trzeba też zaznaczyć, że dość niewielką.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu