Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDiecezja bydgoska likwiduje seminarium duchowne

Diecezja bydgoska likwiduje seminarium duchowne

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 30 czerwiec 2022 07:12
Diecezja bydgoska likwiduje seminarium duchowne Fot: Paweł Zielke

Z dniem dzisiejszym z funkcji rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy zwolniony zostaje ks. dr Marcin Puziak, tym samym seminarium kończy działalność. Powołane do życia zostało ono w sierpniu 2004 roku. Przyczyną likwidacji bydgoskiego seminarium jest kryzys powołań kapłańskich.

 

Podczas tegorocznego naboru bydgoskie seminarium nie przyjęło żadnego kandydata na księdza. Pozostali klerycy będą kontynuować w seminarium w Poznaniu – w ramach Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. Po wyświęceniu mają powrócić do Diecezji Bydgoskiej.

 

Jedną z przyczyn takiej decyzji jest to, że sporo wykładowców do Wyższego Seminarium Duchownego w Bydgoszczy dojeżdżała z Poznania, niewielka liczba kleryków kazała się zastanowić, czy bardziej racjonalne nie byłoby przeniesienie kleryków do Poznania.

 

Do dzisiaj w bydgoskim seminarium formowało się 5 kleryków.

 

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Kto odpowiada za pocisk pod Bydgoszczą?

  • Prawie 70% Polek nie planuje potomstwa – alarmujący sondaż

    W 2022 roku według wstępnych danych w Polsce urodziło się 305 tys. dzieci, to najmniej od okresu II wojny światowej (GUS nie udostępnił jeszcze szczegółowych danych dla województw i miast), CBOS z kolei opublikował sondaż z którego wynika, że jedynie 32% Polek w wieku 18-45 lat planuje potomstwo.

  • Na S5 jeszcze nie można symbolicznie przeciąć wstęgi

    Maj dobiega końca, a wciąż nie możemy napisać, że budowa drogi ekspresowej S5 na kujawsko-pomorskim odcinka zakończyła się, choć w przypadku 6 na 7 odcinków dokonano już odbiorów, a co do zasady droga sprawa wrażenie właściwie gotowej. Problematycznym odcinkiem jest Dworzyskowo – Aleksandrowo/Bydgoszcz Północ.

Wiadomości z regionu