Jesteś tutaj: HomeBydgoszczZ MZK epatuje ogromny pokład egoizmu

Z MZK epatuje ogromny pokład egoizmu

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 czerwiec 2022 00:24

Dzisiaj mamy szósty dzień jak nie jeżdżą tramwaje i autobusy MZK, do dzisiaj jednak strajkujący nie wyjaśnili w sposób przekonujący kto dał im prawo do skomplikowania życia dziesiątek tysięcy, a może i nawet setek jak wliczymy mieszkańców gmin ościennych. Często osób znacznie mniej zarabiających od pracowników MZK, bo w naszej kulturze z transportu zbiorowego korzystają zazwyczaj osoby, których nie stać na utrzymanie samochodu (choć ostatnio to się zmienia). Gadanie – nie mieliśmy wyboru – jest co najmniej mówiąc nieprzekonujące. Sam protest prowadzony w sposób łamiący prawo jest również niedopuszczalny.

Zgodnie z przepisami strajk generalny należy ogłosić na 5 dni przed, aby obywatele byli poinformowani o uciążliwościach. Tutaj przypomnijmy – w czwartek po południu do mediów wyciekły nieoficjalne informacje, że może w nocy zacznie się strajk, ale nie był to żaden wyraźny komunikat, stąd też mieszkańcy dopiero w nocy dowiedzieli się z internetu, że autobusy i tramwaje nie jeżdżą. Nie chodzi mi tutaj o kazuistyczne rozważanie o ustawie, ale o zwykłą przyzwoitość. Gdyby dano te kilka dni, to mieszkańcy mogli by się na uciążliwości przygotować, a tak wiele osób spóźniło się do pracy, ktoś mógł nie dotrzeć do lekarza.

 

Zdaje sobie sprawę, że wiele grup zawodowych zarabia zbyt mało, z uwagi na szalejącą inflację, gdy pod koniec ubiegłego roku na sejmiku wojewódzkim pojawił się pomysł podwyżki diet radnych, mocno podnosiłem, że w pierwszej kolejności należy zająć się pracownikami kultury, gdzie sporo osób zarabiało zaledwie najniższą krajową. Ogólnie sytuacja całej budżetówki do pewnego szczebla nie jest zbyt dobra, tylko oni nie mogą sparaliżować życia tysiącom osób. Gdyby zaczęła strajkować np. opera, to najwyżej zostałaby zamknięta i większość mieszkańców specjalnie by tego nie odczuła. Skoro MZK domaga się po 1 tys. podwyżek, to gdyby spełnić te żądania ze środków samorządu, to tym samym oznaczałoby pozbawienie ewentualnej podwyżki innej grupy zawodowej w budżetówce. Wykorzystywanie tego, że ma się siłę zablokowania transportu zbiorowego w całym mieście jest po prostu nie sprawiedliwe, wobec tych którzy też nie zarabiają satysfakcjonująco, a nie mają takich możliwości. To jest egoistyczne. Można dodać jeszcze wypowiedzi na spotkaniu z prezydentem, w których ze strony protestujących padło np. sformułowanie, że Bydgoszcz ma jedne z tańszych biletów autobusowych, co mogło sugerować możliwość ich podniesienia dla sfinansowania podwyżek. Teraz na konferencji prasowej strajkujący twierdzą, że to nie prawda, ale spotkanie było publiczne i na nagraniu z niego wyraźnie to widać.

 

Sam strajk jest mocno zagadkowy, bo z tego co wiem toczyły się rozmowy z udziałem związków zawodowych także o wyższych wynagrodzeniach i na przełomie czerwca i lipca mogło się coś rozstrzygnąć, zagadką jest już to, dlaczego gdy rozmowy wydawały się, że są na dobrej drodze, nagle dochodzi do tak drastycznego strajku? Kto i dlaczego go zainicjował?

 

Być może liczono, że pod takim naciskiem uda się szybko wywalczyć podwyżki o wspomniany tysiąc złotych, ale prezydent Bydgoszczy jasno dał do zrozumienia, że tych postulatów nie spełni. Żadna stron teraz nie może się cofnąć, jeżeli chce wyjść z twarzą. Samorząd nie może ustąpić także z innego powodu – jeżeli ulegnie żądaniom strajku, który nie jest zgodny z prawem, otworzyłoby niebezpieczny dla polskiej praworządności precedens.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Sytuacja epidemiczna według raportu utrzymuje się w kujawsko-pomorskim na stabilnym poziomie (podsumowanie września)

  Przez okres września stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim ponad 4,2 tys. zakażeń COVID-19, jak się porówna te dane z sierpniem, to jest to o ok. 800 zakażeń mniej. W drugiej połowie września notowano jednak więcej zakażeń niż w pierwszej, co pokazuje na pewną tendencję wzrostową, ale trzeba też zaznaczyć, że dość niewielką.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu