Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa Starym Rynku ukraińska młodzież śpiewała Czerwoną Kalinkę, po drugiej stronie prorosyjscy kamraci

Na Starym Rynku ukraińska młodzież śpiewała Czerwoną Kalinkę, po drugiej stronie prorosyjscy kamraci

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 czerwiec 2022 00:51

We wtorek 28 czerwca na Ukrainie obchodzone było święto Konstytucji, tego samego dnia na bydgoskim Starym Rynku młodzież z Ukrainy biła rekord w śpiewaniu Kalinki, towarzyszył im m.in. konsul honorowy i ksiądz prawosławny. W podobnym czasie w innej części Starego Rynku zebrali się prorosyjscy kamraci, część z nich nosiła stroje przypominające mundury, były też flagi i transparenty.

 

Zlot tego towarzystwa w Bydgoszczy spowodowany był tym, że przed sądem miał stanąć patostreamer Wojciech O., który usłyszał zarzuty w związku z tym, że w styczniu na Starym Rynku groził parlamentarzystom śmiercią. Rozprawa została odroczona na sierpień, bowiem nie stawiło się dwóch parlamentarzystów, których sąd chciał przesłuchać jako poszkodowanych. Wraz z nim do Bydgoszczy przyjechali jego sympatycy, którzy spotkali się w jednym z ogródków gastronomicznych. Następnie w swoich strojach przypominających mundury przeszli obok miejsca, gdzie przebywała ukraińska młodzież. Temu bacznie przyglądali się policjanci, na szczęście obyło się bez większych ekscesów. W mundurach przemaszerował obok Ukraińców m.in. Wojciech O. i Marcin O. Część z osób w strojach munduropodobnych miała biało-czerwone naszywki, których noszenie jest zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra obrony narodowej zakazane przez osoby do tego nie uprawnione. Ten przywilej przysługuje bowiem tylko prawdziwmy żołnierzom.

 

Chwilę po nich zatrzymali się przy młodzieży ukraińskiej inni kamraci z rowerem i przyczepką z obraźliwym hasłem. Obok tego miejsca przeszedł akurat wiceprzewodniczący Rady Miasta Lech Zagłoba-Zygler, który użył zwrotu ,,faszyści”, po czym się oddalił. Po pewnym czasie padł okrzyk ,,śmierć wrogom ojczyzny”, na co od razu zareagowali policjanci, prosząc tę grupkę o oddalenie się.

 

Antyukraiński więc

Na początku czerwca to środowisko zorganizowało manifestację pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego, gdzie padło wiele antyukraińskich haseł, stąd też obecność tej grupy obok bawiących się Ukraińców mogła wywołać pewien niepokój.

 

Dzisiaj (29 czerwca) gdański sąd zbada zażalenie prokuratury na zwolnienie z aresztu Marcina O., który usłyszał zarzuty za które grozi mu kara 5 lat więzienia. W lutym na Starym Rynku w Bydgoszczy miał również grozić śmiercią i zachwalać groźby jakie wcześniej kierował do parlamentarzystów Wojciech O. Zaraz po tym wystąpieniu Marcin O. trafił do aresztu, zwolniony został dopiero 3 czerwca, gdy ruszył jego proces karny. Prokuratura decyzję o zwolnieniu zaskarżyła.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Sytuacja epidemiczna według raportu utrzymuje się w kujawsko-pomorskim na stabilnym poziomie (podsumowanie września)

  Przez okres września stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim ponad 4,2 tys. zakażeń COVID-19, jak się porówna te dane z sierpniem, to jest to o ok. 800 zakażeń mniej. W drugiej połowie września notowano jednak więcej zakażeń niż w pierwszej, co pokazuje na pewną tendencję wzrostową, ale trzeba też zaznaczyć, że dość niewielką.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu