Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNa Starym Rynku ukraińska młodzież śpiewała Czerwoną Kalinkę, po drugiej stronie prorosyjscy kamraci

Na Starym Rynku ukraińska młodzież śpiewała Czerwoną Kalinkę, po drugiej stronie prorosyjscy kamraci

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 czerwiec 2022 00:51

We wtorek 28 czerwca na Ukrainie obchodzone było święto Konstytucji, tego samego dnia na bydgoskim Starym Rynku młodzież z Ukrainy biła rekord w śpiewaniu Kalinki, towarzyszył im m.in. konsul honorowy i ksiądz prawosławny. W podobnym czasie w innej części Starego Rynku zebrali się prorosyjscy kamraci, część z nich nosiła stroje przypominające mundury, były też flagi i transparenty.

 

Zlot tego towarzystwa w Bydgoszczy spowodowany był tym, że przed sądem miał stanąć patostreamer Wojciech O., który usłyszał zarzuty w związku z tym, że w styczniu na Starym Rynku groził parlamentarzystom śmiercią. Rozprawa została odroczona na sierpień, bowiem nie stawiło się dwóch parlamentarzystów, których sąd chciał przesłuchać jako poszkodowanych. Wraz z nim do Bydgoszczy przyjechali jego sympatycy, którzy spotkali się w jednym z ogródków gastronomicznych. Następnie w swoich strojach przypominających mundury przeszli obok miejsca, gdzie przebywała ukraińska młodzież. Temu bacznie przyglądali się policjanci, na szczęście obyło się bez większych ekscesów. W mundurach przemaszerował obok Ukraińców m.in. Wojciech O. i Marcin O. Część z osób w strojach munduropodobnych miała biało-czerwone naszywki, których noszenie jest zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra obrony narodowej zakazane przez osoby do tego nie uprawnione. Ten przywilej przysługuje bowiem tylko prawdziwmy żołnierzom.

 

Chwilę po nich zatrzymali się przy młodzieży ukraińskiej inni kamraci z rowerem i przyczepką z obraźliwym hasłem. Obok tego miejsca przeszedł akurat wiceprzewodniczący Rady Miasta Lech Zagłoba-Zygler, który użył zwrotu ,,faszyści”, po czym się oddalił. Po pewnym czasie padł okrzyk ,,śmierć wrogom ojczyzny”, na co od razu zareagowali policjanci, prosząc tę grupkę o oddalenie się.

 

Antyukraiński więc

Na początku czerwca to środowisko zorganizowało manifestację pod pomnikiem Kazimierza Wielkiego, gdzie padło wiele antyukraińskich haseł, stąd też obecność tej grupy obok bawiących się Ukraińców mogła wywołać pewien niepokój.

 

Dzisiaj (29 czerwca) gdański sąd zbada zażalenie prokuratury na zwolnienie z aresztu Marcina O., który usłyszał zarzuty za które grozi mu kara 5 lat więzienia. W lutym na Starym Rynku w Bydgoszczy miał również grozić śmiercią i zachwalać groźby jakie wcześniej kierował do parlamentarzystów Wojciech O. Zaraz po tym wystąpieniu Marcin O. trafił do aresztu, zwolniony został dopiero 3 czerwca, gdy ruszył jego proces karny. Prokuratura decyzję o zwolnieniu zaskarżyła.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu