Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPolacy kultywują głównie zwycięstwa militarne, mniej przemawiają do nas dyplomatyczne. Dzisiaj przypada 103 rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego

Polacy kultywują głównie zwycięstwa militarne, mniej przemawiają do nas dyplomatyczne. Dzisiaj przypada 103 rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 28 czerwiec 2022 18:35

28 czerwca 1919 roku w Paryżu został podpisany Traktat Wersalski, dokument który trwale uznawał niepodległość Polski, dla nas szczególne jest jednak to, że zapisano w nim, iż kilka miesięcy później – dokładniej w styczniu 1920 roku – Bydgoszcz stanie się ponownie polskim miastem. Po raz kolejny współorganizowaliśmy w Bydgoszczy obchody tego wydarzenia.


Traktat Wersalski w imieniu Polski ratyfikowali Roman Dmowski i Ignacy Jan Paderewski.

 

- Dobrze, że jest to kultywowane – ocenia radny województwa Michał Krzemkowski, który w ostatnich latach angażował się w upamiętnianie tej daty - Mam nadzieję, że to z czasem nabierze formy bardziej powszechnej, bo jednak jest to dla Bydgoszczy wielkie święto.

 

Jeszcze bardziej śmiałą teorię wygłosił senator Andrzej Kobiak, który przyrównał podpisanie Traktatu Wersalskiego do Chrztu Polski - To jest przełomowy moment dla narodu i państwa polskiego. Jestem skłonny twierdzi, że jest to tak ważne wydarzenie, że można je porównać z Chrztem Polski – tak samo wtedy Polska stała się europejskim jak na owe czasy nowoczesnym państwem, tak samo po traktacie Polska dołączyła do rodziny państw europejskich, nowoczesnych.

Obchody rozpoczęliśmy w poniedziałek w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza im. Jana Maciaszka. O tym patronie warto wspomnieć, bowiem na mocy Traktatu Wersalskiego wieczorem 19 stycznia 1920 roku został pierwszym polskim prezydentem Bydgoszczy, konferencją historyczną.

 

- Sukcesy dyplomatyczne są jakby schowane w cieniu, mamy taką tradycję czczenia czynów walki zbrojnej, zwycięstw na polach bitewnych, natomiast zwycięstw na arenach dyplomatycznych nie kultywujemy – ocenił radny Michał Krzemkowski.

 

- Działania polityczne są niezwykle istotne w osiąganiu celów niezwykle ważnych dla mieszkańców Bydgoszczy. Traktat Wersalski był w moim odczuciu bardzo okupiony krwią – przyznał dr. Sławomir Łaniecki, który wspomniał przede wszystkim o Powstaniu Wielkopolskim, które działo się równolegle do negocjacji pokojowych w Paryżu. Łaniecki wspomniał chociażby o zaangażowaniu bydgoszczan w to powstanie.

 

Zgodziła się z nim dr Monika Opioła-Cegiełka - Niewątpliwie Traktat wpisuje się w ogół działań, których było uzyskanie przez Polskę niepodległości. Te wszystkie wysiłki skompletowały ten cały efekt: bez Powstania Wielkopolskiego, bez wysiłków dyplomatycznych, bez walki o kwestie granic i kształtu Polski, nie było tego kształtu, który na tej mapie rzeczywiście się odnalazł.

 


 

Program konferencji:
,,Traktat Wersalski i jego znacznie dla ziem polskich” - dr Monika Opioła-Cegiełka

,,Jak mieszkańcy Wielkopolski i Kujaw pisali historię najnowszą Europy - wpływ Powstania Wielkopolskiego na postanowienia traktatu wersalskiego” - dr Sławomir Łaniecki

,,Bydgoscy parlamentarzyści w latach 1912-1922” - Łukasz Religa

Dzisiaj (28 czerwca) złożyliśmy natomiast symboliczne wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.

 

Za zaangażowanie w uroczystości dziękujemy:
- radnemu województwa Michałowi Krzemkowskiemu;
- dr. Monice Opiole-Cegiełce;
- dr Sławomirowi Łanieckiemu;
- senatorowi Andrzejowi Kobiakowi;
- posłowi Janowi Szopińskiemu;
- zastępcy prezydenta Mirosławowi Kozłowiczowi;
- radnej Rady Miasta Bydgoszczy Grażynie Szabelskiej;
- wicemarszałkowi województwa Zbigniewowi Ostrowskiemu

 

W piątek 1 lipca zapraszamy na premierę wykładu dr Moniki Opioły-Cegiełki ,,Traktat Wersalski i jego znacznie dla ziem polskich”, który wyemitujemy. Pozostałe wykłady pojawią się w kolejnych dniach.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Sytuacja epidemiczna według raportu utrzymuje się w kujawsko-pomorskim na stabilnym poziomie (podsumowanie września)

  Przez okres września stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim ponad 4,2 tys. zakażeń COVID-19, jak się porówna te dane z sierpniem, to jest to o ok. 800 zakażeń mniej. W drugiej połowie września notowano jednak więcej zakażeń niż w pierwszej, co pokazuje na pewną tendencję wzrostową, ale trzeba też zaznaczyć, że dość niewielką.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu