Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy plan konsolidacji bydgoskich szpitali ma drugie dno?

Czy plan konsolidacji bydgoskich szpitali ma drugie dno?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 27 czerwiec 2022 07:26

W Toruniu zakończyła się niedawno budowa nowego szpitala (sfinansowanego przez województwo), który ma obecnie problem z pozyskaniem kadr. Zamieszanie jakie może spowodować połączenia szpitala Jurasza i Biziela (poprzez likwidację tego drugiego) może sprawić, że część pracowników zacznie szukać nowej pracy, na czym zyskać mógłby toruński szpital, który chce się dalej rozwijać. Ta teoria, gdy mowa o konsolidacji bydgoskich szpitali jest często powtarzana, pojawiła się także na wczorajszym posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia.

 

Dyskusja merytoryczna o konsolidacji jest trudna z uwagi na skandaliczne zachowanie rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który z jednej strony dąży do tej konsolidacji, próbując stawiać nas przed faktami dokonanymi, ale unika jakichkolwiek debat o tym. Wczoraj rektor UMK zignorował także zaproszenie z Sejmu. Konieczność połączenia szpitali ma sugerować opracowany dla UMK raport, ale ten dokument nie został nikomu ujawniony, nawet nie jest on dostępny dla władz Collegium Medicum blisko powiązanego z tymi szpitalami.

 

- Mamy do czynienia ze zorganizowaną akcją – mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji poseł Piotr Król – W Toruniu zbudowano niedawno szpital, ale żeby było jeszcze bardziej zabawnie, zanim on powstał to Toruń za pieniądze podatników, w jednej z telewizji komercyjnych wykupił serial, który się odbywa w szpitalu w Toruniu, który nie istnieje. Krótko mówiąc, już wtedy budowano atmosferę – niech cała Polska widzi, że u nas buduje się szpital.

 

Parlamentarzysta nawiązał do produkowanego przez telewizję TVN serialu ,,Lekarze”, którego akcja działa się faktycznie w Toruniu. Na rzekomy szpital zaadaptowano Centrum Targowy Park.

,,Toruń za pieniądze podatników, w jednej z telewizji komercyjnych wykupił serial, który się odbywa w szpitalu w Toruniu, który nie istnieje. Krótko mówiąc, już wtedy budowano atmosferę – niech cała Polska widzi, że u nas buduje się szpital" - mówił podczas dzisiejszej Komisji Zdrowia poseł Piotr Król, w którego opinii likwidacja szpitala Biziela ma przymusić część personelu do pracy w Toruniu - ,,Po krzyżacku, z buta zmusimy was, abyście u nas pracowali"..

Opublikowany przez Portal Kujawski Czwartek, 23 czerwca 2022

 

- Jak ktoś mówi o konsolidacji to chodzi o to, aby w Bydgoszczy zlikwidować jeden szpital, aby do pana i do pani (od redakcji: poseł wskazywał na pracowników szpitala Biziela obecnych na komisji) przyszedł ktoś i powiedział: słuchajcie, tutaj w Bydgoszczy nie będzie dla was miejsca pracy, ale wiecie co, całkiem w Toruniu otworzyliśmy nowiusieńki szpital, jak z spod igiełki, co prawda nikt nie chce w nim pracować, ale wy macie najbliżej, dlatego zapraszamy.

 

Król postulował, aby w sytuacji, gdy UMK sobie nie radzi w zarządzaniu bydgoskimi szpitalami, kontrolę na jednym ze szpitali uniwersyteckich przejęło państwo, np. Ministerstwo Zdrowia.

 

Okazuje się, że w momencie, gdy w przestrzeni publicznej pojawił się temat konsolidacji bydgoskich szpitali, pracujące w nich pielęgniarki zaczęły otrzymywać nowe oferty pracy, o czym poinformowała na komisji Katarzyna Florek, przewodnicząca Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych - Pielęgniarki w momencie nadania tej sprawy biegu, zaczęły otrzymywać inne propozycje pracy.

 

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Wzrasta liczba zakażeń i zgonów spowodowanych COVID-19 w kujawsko-pomorskim

  W okresie od 1 do 13 sierpnia w naszym województwie stwierdzono blisko 2,1 tys. nowych zakażeń COVID-19, to około 300 więcej niż przez cały czerwiec, dynamika wzrostu zakażeń wynosi zatem ponad 100%. Jeszcze szybciej wzrastają zgony.

  Etykiety: covid19
 • Nowy Jedwabny Szlak, odbudowa Ukrainy i Węzeł Logistyczny Bydgoszcz

  Wybuch wojny na Ukrainie sprawił, że na polsko-białoruskiej granicy w Małaszewicach, gdzie biegła do tej pory główna nitka Nowego Jedwabnego Szlaku, przeładunki w pierwszym półroczu bieżącego roku spadły o 19,2% (wynika z analizy Urzędu Transportu Kolejowego). Ostatnie miesiące pokazują, że ta nitka przez Białoruś, Rosję i Kazachstan nie jest pozbawiona ryzyk, a co za tym idzie trzeba patrzeć też na alternatywne szlaki. Czy bydgoski węzeł logistyczny ma szansę być ważnym centrum w wymianie handlowej Europa-Azja, m.in. temu zagadnieniu poświęcony jest ostatni raport Nowego Bursztynowego Szlaku.

Wiadomości z regionu