Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent uhonorował twórcę bydgoskich rzeźb

Prezydent uhonorował twórcę bydgoskich rzeźb

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 22 czerwiec 2022 17:24
Prezydent uhonorował twórcę bydgoskich rzeźb Fot: Robert Sawicki / UMB

Jego rzeźby stały się już stałym elementem bydgoskiego krajobrazu – mowa o Michale Kubiaku, który obchodzi właśnie jubileusz 50. lecia działalności artystycznej. Prezydent Rafał Bruski z tej okazji przyznał mu Medal Prezydenta Miasta, najwyższe odznaczenie jakie może przyznać prezydent Bydgoszczy. Kilka lat temu Kubiaka uhonorowano też w Alei Bydgoskich Autografów przy ulicy Długiej.

Dzieła Michała Kubiaka tworzące Bydgoszcz to przede wszystkim postać wybitnego kryptologa Mariana Rejewskiego, który siedzi na ławeczce na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Śniadeckich. Kubiak uhonorował też swoją rzeźbą jednego z wybitniejszych bydgoszczan ostatniego czasu, twórcę Filharmonii Pomorskiej Andrzeja Szwalbe, jego rzeźbę możemy oglądać przed gmachem Filharmonii. Na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Pomorskiej zobaczyć możemy też rzeźbę Wędrowca, może trochę niepozorną, ale to też dzieło Kubiaka. Ostatnia jego bydgoska rzeźba stanęła nad samą Brdą, nieopodal Mostu Staromiejskiego na bulwarach pojawiła się postać Flisaka Czakiego, rzeźbę ufundowaną głównie przez węgierski MSZ dla upamiętnienia węgierskiego kartografa Floriana Czakiego, który jako pierwszy opracował koncepcję budowy Kanału Bydgoskiego. Rzeźbę flisaka także wykonał Kubiak.

 

- 50 lat pracy twórczej to piękny i wyjątkowy jubileusz. Jak podziękować za pięćdziesiąt lat artystycznej pracy, której znacząca część związana jest z Bydgoszczą i ma ogromny wpływ na kształtowanie jej wizerunku i charakteru? - mówił prezydent Rafał Bruski podczas wersnisarzu wystawy poświęconej Kubiakowi w siedzibie Fundacji Fotografistka, ul. Pomorska 68A/1, Bydgoszcz. Ekspozycję będzie może oglądać do 7 października br.

 

Michał Kubiak urodził się w 1946 roku w Bydgoszczy. W 1972 roku z wyróżnieniem ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu, po studiach powrócił jednak do Bydgoszczy gdzie przez kolejne dziesiątki lat tworzy.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu