Jesteś tutaj: HomeBydgoszczPrezydent uhonorował twórcę bydgoskich rzeźb

Prezydent uhonorował twórcę bydgoskich rzeźb

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 22 czerwiec 2022 17:24
Prezydent uhonorował twórcę bydgoskich rzeźb Fot: Robert Sawicki / UMB

Jego rzeźby stały się już stałym elementem bydgoskiego krajobrazu – mowa o Michale Kubiaku, który obchodzi właśnie jubileusz 50. lecia działalności artystycznej. Prezydent Rafał Bruski z tej okazji przyznał mu Medal Prezydenta Miasta, najwyższe odznaczenie jakie może przyznać prezydent Bydgoszczy. Kilka lat temu Kubiaka uhonorowano też w Alei Bydgoskich Autografów przy ulicy Długiej.

Dzieła Michała Kubiaka tworzące Bydgoszcz to przede wszystkim postać wybitnego kryptologa Mariana Rejewskiego, który siedzi na ławeczce na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Śniadeckich. Kubiak uhonorował też swoją rzeźbą jednego z wybitniejszych bydgoszczan ostatniego czasu, twórcę Filharmonii Pomorskiej Andrzeja Szwalbe, jego rzeźbę możemy oglądać przed gmachem Filharmonii. Na skrzyżowaniu ulic Gdańskiej i Pomorskiej zobaczyć możemy też rzeźbę Wędrowca, może trochę niepozorną, ale to też dzieło Kubiaka. Ostatnia jego bydgoska rzeźba stanęła nad samą Brdą, nieopodal Mostu Staromiejskiego na bulwarach pojawiła się postać Flisaka Czakiego, rzeźbę ufundowaną głównie przez węgierski MSZ dla upamiętnienia węgierskiego kartografa Floriana Czakiego, który jako pierwszy opracował koncepcję budowy Kanału Bydgoskiego. Rzeźbę flisaka także wykonał Kubiak.

 

- 50 lat pracy twórczej to piękny i wyjątkowy jubileusz. Jak podziękować za pięćdziesiąt lat artystycznej pracy, której znacząca część związana jest z Bydgoszczą i ma ogromny wpływ na kształtowanie jej wizerunku i charakteru? - mówił prezydent Rafał Bruski podczas wersnisarzu wystawy poświęconej Kubiakowi w siedzibie Fundacji Fotografistka, ul. Pomorska 68A/1, Bydgoszcz. Ekspozycję będzie może oglądać do 7 października br.

 

Michał Kubiak urodził się w 1946 roku w Bydgoszczy. W 1972 roku z wyróżnieniem ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Poznaniu, po studiach powrócił jednak do Bydgoszczy gdzie przez kolejne dziesiątki lat tworzy.

 

Warte obejrzenia

 • Dwukrotny mistrz olimpijski na czele utytułowanego klubu

  Przez ostatnie 29 lat drużynowy tytuł mistrza Polski we wioślarstwie zdobywał klub RTW Lotto Bydgostii, a sportowcy związani z tym klubem zdobyli 180 medali zawodów międzynarodowych, w tym 6 medali najbardziej prestiżowych Igrzysk Olimpijskich dla Polski. Dwa z tych medali wywalczył Robert Sycz, który przejął ster w bydgoskim klubie, zostając jego prezesem.

 • Prestiżowe rozgrywki tenisowe zagoszczą na Kujawach

  Polscy tenisiści we wrześniu zmierzą się z Indonezyjczykami o awans do I Grupy Światowej Pucharu Daviesa, to prestiżowe zawody międzynarodowe rozgrywane od 1900 roku, pod egidą Międzynarodowej Federacji Tenisowej. Gospodarzem meczu Polska – Indonezja będzie Inowrocław.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Na kujawsko-pomorskiej kolei najprawdopodobniej zostanie zachowany status quo

  W poniedziałek nastąpiło długo otwarte otwarcie ofert w przetargu kolejowym, który ma zdecydować o podziale rynku w przewozach regionalnych od grudnia bieżącego roku do grudnia aż 2030 roku. Ze złożonych ofert wynika, że najprawdopodobniej wiele się nie zmieni i dalej będzie obowiązywał podział na linie obsługiwane przez Polregio i Arrivę.

  Etykiety: kolej
 • Od piątku droższe bilety Polregio w taryfie wojewódzkiej

  Za podróż pociągiem z Bydgoszczy do Torunia (stacja Toruń Miasto) zapłacimy od piątku 1 lipca o ok. 15% więcej - z dotychczasowej taryfy 10,90 zł cena wzrośnie za przejazd 12,60 zł. Podwyżki cen biletów Polregio były zapowiadane już od kilku tygodni.

Wiadomości z regionu