Jesteś tutaj: HomeBydgoszczMartwe rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie wykorzystywania mundurów przez ekstremistów

Martwe rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie wykorzystywania mundurów przez ekstremistów

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 21 czerwiec 2022 00:07
Martwe rozporządzenie ministra obrony narodowej w sprawie wykorzystywania mundurów przez ekstremistów Kadr z YouTube

14 września 2021 roku minister Mariusz Błaszczak podpisał rozporządzenie, które miało ograniczyć wykorzystywanie elementów umundurowania np. przez antyszczepionkowców. Wówczas było głośno w mediach o nachodzeniu jednej z bydgoskich przychodni oraz Domu Dziecka w Aleksandrowie Kujawskim przez bydgoskich tzw. kamratów, którzy sprzeciwiali się szczepieniom dzieci w tych miejscach. Można odnieść wrażenie, że rozporządzenie ministra Błaszczaka jest jednak martwe.

 

Podpisałem rozporządzenie, które zakaże noszenia mundurów przez osoby próbujące podszywać się pod żołnierzy. Nowe przepisy zakazują używania umundurowania m. in. w przedsięwzięciach, które godzą w dobre imię Sił Zbrojnych lub podczas zgromadzeń naruszających porządek publiczny – napisał 15 września na Twitterze minister Mariusz Błaszczak.

 

Rozporządzenie zakazujące noszenia mundurów przez osoby nieuprawnione obowiązywało już od dawna, minister Błaszczak w swojej nowelizacji sprecyzował kilka elementów. Przede wszystkim zakaz objął noszenie naszywek z flagą Rzeczypospolitej Polskiej oraz z godłem. Ponadto nawet osoby uprawnione do noszenia umundurowania nie mogą go nosić w czasie zgromadzeń publicznych i wydarzeń, na których zakłócany jest porządek publiczny.

 

Rozporządzenie rozporządzeniem, a życie życiem

Jak się okazuje organizacje, w które minister Błaszczak chciał uderzyć nowelizacją rozporządzenia, specjalnie się nim nie przejmują. 3 czerwca podczas skandalicznej manifestacji przed pomnikiem Kazimierza Wielkiego wiele osób, w strojach przypominających mundury nosiło naszywki z flagą biało-czerwoną, które w czasie działań zbrojnych mają wskazywać przynależnośćnarodowa żołnierzy. Wśród osób noszących tę naszywkę (biało-czerwoną) był prorosyjski aktywista Eugeniusz Sendecki, który próbował w takim stroju zdjąć flagę Ukrainy z pomnika Kazimierza Wielkiego.

 

 

Kilka osób miało też flagi przypominające wojskowe, co najprawdopodobniej również narusza rozporządzenie Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

Interpelacje do ministra Błaszczaka w tej sprawie zamierza skierować poseł Jan Szopiński, chcąc  aby MON jasno wyjaśnił kto powinien zająć się egzekwowaniem zakazu noszenia umundurowania przez osoby nie posiadające do tego uprawnień.

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu