Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWpadka systemu za miliony

Wpadka systemu za miliony

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 19 czerwiec 2022 00:37

Od ponad dekady na części bydgoskich przystanków autobusowych działa informacja pasażerska w ramach Inteligentnych Systemów Transportowych. Ten system jak się okazuje nie zawsze zachowuje się inteligentnie – w czwartek, w Boże Ciało, wprowadzał bowiem podróżnych w błąd.

Czwartek z uwagi na to święto kościelne był dniem ustawowo wolnym od pracy, tego dnia autobusy jeździły zatem według rozkładów dla niedziel i świąt, ITS informował natomiast jakby był to normalny dzień roboczy. ITS z uwagi na to, że te rozkłady się różnią wprowadzał pasażerów w błąd. Zarządzający system Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zapowiada, że zostaną wyciągnięte lekcje z tej wpadki. Taka sytuacja zdarzyła się w Bydgoszczy po raz pierwszy.

 

Nie oznacza to jednak, że wcześniej system ITS działał bez zarzutów. Bywały bowiem sytuację, gdy z powodu zdarzeń losowych, chociażby pożaru kamienicy i konieczności przeprowadzenia akcji gaśniczej, dyżurny ruchu zdecydował się tymczasowo zmienić trasy autobusów, w takim wypadku ITS zamiast poinformować pasażerów, że na danym przystanku nie mogą się spodziewać autobusu, wprowadzał ich w błąd wskazując nieprawdziwe godziny przyjazdu autobusu.

 

Nie działa jakbyśmy oczekiwali

Sytuacja z Bożego Ciała, ale też opisywany dalej incydent pokazują, że wciąż nie udało się wdrożyć w pełni tej nowoczesnej technologii. Celem ITS na przystankach nie powinno być bowiem pokazywanie rozkładu jazdy, ale informowanie o realnym czasie przyjazdu autobusu w oparciu o zamontowany w nim transponder, jeżeli z powodu korku lub zdarzenia autobus przyjedzie z opóźnieniem, system powinien na tablicy pokazać realny przyjazd, aby pasażer mając pełną informację mógł zdecydować czy np. wygodniej nie będzie mu pojechać autobusem innej linii. Taka funkcjonalność w przypadku wielu autobusów funkcjonuje, ale jak pokazało Boże Ciało nie zostało to w pełni wdrożone.

 

Warte obejrzenia

 • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

  Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

 • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

  FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • W ciągu dwóch miesięcy w kujawsko-pomorskim ubyło ponad 300 policjantów

  Sytuacja w policji zaczyna robić się bardzo ciężka – w skali kraju brakuje prawie 13 tys. funkcjonariuszy, również w kujawsko-pomorskim mówimy o sporych brakach. Od policjantów słyszymy, że od dłuższego czasu atmosfera w policji nie jest najlepsza, co wynika z nieatrakcyjnych płac oraz niewielkich perspektyw awansu zawodowego, te problemy podkreśliło przejście starszych funkcjonariuszy na emeryturę na początku 2023 roku.

 • Z raportu wynika, że wzrasta w internecie antyukraińska aktywność. Głównym jej źródłem są politycy Konfederacji

  Aktywności atakujące Ukraińców towarzyszą nam właściwie od początku rosyjskiej agresji wobec Ukrainy, eksperci nie bez powodu wskazywali, że w ten sposób internet może być na celowniku rosyjskich służb, których interesie jest zniechęcanie społeczeństw państw zachodnich wobec pomocy dla Ukrainy, co w praktyce ułatwiłoby osiągnięcie przez rosyjskie wojska celów. Internetową aktywność antyukraińską bada Instytut Monitorowania Mediów (IMM) oraz Stowarzyszenie Demagog.

Wiadomości z regionu