Jesteś tutaj: HomeBydgoszczWpadka systemu za miliony

Wpadka systemu za miliony

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 19 czerwiec 2022 00:37

Od ponad dekady na części bydgoskich przystanków autobusowych działa informacja pasażerska w ramach Inteligentnych Systemów Transportowych. Ten system jak się okazuje nie zawsze zachowuje się inteligentnie – w czwartek, w Boże Ciało, wprowadzał bowiem podróżnych w błąd.

Czwartek z uwagi na to święto kościelne był dniem ustawowo wolnym od pracy, tego dnia autobusy jeździły zatem według rozkładów dla niedziel i świąt, ITS informował natomiast jakby był to normalny dzień roboczy. ITS z uwagi na to, że te rozkłady się różnią wprowadzał pasażerów w błąd. Zarządzający system Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej zapowiada, że zostaną wyciągnięte lekcje z tej wpadki. Taka sytuacja zdarzyła się w Bydgoszczy po raz pierwszy.

 

Nie oznacza to jednak, że wcześniej system ITS działał bez zarzutów. Bywały bowiem sytuację, gdy z powodu zdarzeń losowych, chociażby pożaru kamienicy i konieczności przeprowadzenia akcji gaśniczej, dyżurny ruchu zdecydował się tymczasowo zmienić trasy autobusów, w takim wypadku ITS zamiast poinformować pasażerów, że na danym przystanku nie mogą się spodziewać autobusu, wprowadzał ich w błąd wskazując nieprawdziwe godziny przyjazdu autobusu.

 

Nie działa jakbyśmy oczekiwali

Sytuacja z Bożego Ciała, ale też opisywany dalej incydent pokazują, że wciąż nie udało się wdrożyć w pełni tej nowoczesnej technologii. Celem ITS na przystankach nie powinno być bowiem pokazywanie rozkładu jazdy, ale informowanie o realnym czasie przyjazdu autobusu w oparciu o zamontowany w nim transponder, jeżeli z powodu korku lub zdarzenia autobus przyjedzie z opóźnieniem, system powinien na tablicy pokazać realny przyjazd, aby pasażer mając pełną informację mógł zdecydować czy np. wygodniej nie będzie mu pojechać autobusem innej linii. Taka funkcjonalność w przypadku wielu autobusów funkcjonuje, ale jak pokazało Boże Ciało nie zostało to w pełni wdrożone.

 

Warte obejrzenia

 • Polacy wygrywają u siebie kajakarskie Akademickie Mistrzostwa Świata

  Ostatnie trzy dni to zmagania najlepszych związanych z klubami akademickimi kajakarzy na świecie, które odbywały się w bydgoskim Brdyujściu, pod egidą międzynarodowej federacji FISU. Już w sobotę widzieliśmy, że te zawody zdominowali reprezentanci Polski, niedzielne starty to tylko potwierdziły – 24 medale, z czego 19 złotych to bowiem zdecydowana deklasacja rywali. Do Bydgoszczy przyjechało 159 sportowców z 18 państw świata.

 • Kujawy bramą do I ligi: Polacy gładko poradzili sobie z Indonezją

  Reprezentacja Polski w tenisiie pokonała w meczu rozgrywanym w ramach prestiżowego Pucharu Davisa Indonezję, otwierając sobie drogę do rozgrywek play-off, w który ma szansę awansować do Światowej Grupy nr I, czyli bezpośredniego zaplecza światowej elity. Mecz rozegrany został w Inowrocławiu, jak oceniają komentatorzy, Polakom poszedł dość gładko.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Bydgoski europoseł dał pożywkę Rosji. Usunął swój wpis

  W ubiegłym tygodniu doszło do wybuchów w gazociągach Nord Stream 1 i 2, których istnienie było niekorzystne dla Polski. NATO oskarża o to Rosję zarzucając dywersję, strona rosyjska z kolei próbuje zrzucić odpowiedzialność na zachód. W tym całym zamieszaniu pojawia się też reprezentujący kujawsko-pomorskie w Parlamencie Europejskim Radosław Sikorski z wpisem na Twitterze, który wręcz wywołał międzynarodowy skandal.

  Etykiety: Radosław Sikorski
 • Sytuacja epidemiczna według raportu utrzymuje się w kujawsko-pomorskim na stabilnym poziomie (podsumowanie września)

  Przez okres września stwierdzono w województwie kujawsko-pomorskim ponad 4,2 tys. zakażeń COVID-19, jak się porówna te dane z sierpniem, to jest to o ok. 800 zakażeń mniej. W drugiej połowie września notowano jednak więcej zakażeń niż w pierwszej, co pokazuje na pewną tendencję wzrostową, ale trzeba też zaznaczyć, że dość niewielką.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu