Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRozpoczęły się ćwiczenia CWIX. Dzisiaj szczególnie widzimy jaką odgrywają rolę

Rozpoczęły się ćwiczenia CWIX. Dzisiaj szczególnie widzimy jaką odgrywają rolę

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 16 czerwiec 2022 08:16
Rozpoczęły się ćwiczenia CWIX. Dzisiaj szczególnie widzimy jaką odgrywają rolę Fot: JFTC

W Centrum Szkolenia Sił Połączonych NATO rozpoczęły się coroczne ćwiczenia CWIX, w tym roku po trudnościach związanych z pandemią odbywają się ponownie głównie stacjonarnie, ale też w szczególnym momencie, gdy na Ukrainie trwa konflikt zbrojny, który pokazuje jak interoperacyjność jest ważna. CWIX to bowiem głównie ćwiczenia interoperacyjności z udziałem 30 członków NATO.

Pakt Północnoatlantycki NATO tworzy wiele państw, które posiadają swoje systemy bojowe, o sukcesie na polu walki decydować będzie to, w jakim stopniu te systemy będą wstanie się porozumiewać i kooperować. Testowaniu nowoczesnych systemów we wzajemnej komunikacji służą coroczne ćwiczenia CWIX, których gospodarzem jest Bydgoszcz.

 

Eksperci testują i rozwijają Sfederalizowaną Sieć Misji (ang. Federated Mission Networking - FMN) w ujęciu operacyjnym, podczas gdy państwa przygotowują się do realizacji zadań Sojuszu, w ramach Sił Odpowiedzi NATO (ang. NATO Response Force - NRF), czy też Połączonych Sił Zadaniowych NATO o Bardzo Wysokiej Gotowości (ang. Very High Readiness Joint Task Force - VJTF). W trakcie CWIX sojusznicy i partnerzy pracują i wzmacniają swój potencjał militarny, zapewniając jednocześnie możliwość współdziałania z partnerami koalicyjnymi. Inicjatywa NATO FMN to obszar, który obejmuje ludzi, procesy i technologie, którego celem jest wsparcie operacji militarnych. Jest on kluczem do uzyskania przewagi i osiągnięcia końcowego sukcesu misji.

 

To jednak nie wszystko. Kolejnym zagadnieniem realizowanym podczas ćwiczenia jest eksploracja tzw. dużych zbiorów danych, a następnie ocenienie w jaki sposób uzyskane dane mogą wzmocnić świadomość o naszym rzeczywistym położeniu, jak również współpracę cywilno-wojskową. Uzyskane wyniki są podstawą do udanych operacji wielodomenowych, tzn. prowadzonych jednocześnie w różnych środowiskach – na lądzie, w powietrzu, na morzu, w cyberprzestrzeni i kosmosie.

 

W tym roku „Kosmos”, jeden z obszarów zainteresowania w trakcie CWIX, przetestuje zdolności, które umożliwią pozyskiwanie, dystrybucję i wykorzystywanie w całym Sojuszu informacji z krajowych centrów kosmicznych. Pozyskanie i przekazanie tych danych jednostkom wojskowym będzie miało kluczowe znaczenie dla powodzenia misji.

 

CWIX jest również doskonałą okazją by spojrzeć w przyszłość i przewidzieć nowe wyzwania. Poprzez testowanie nowych technologii, identyfikację braków, i włączanie najnowszych rozwiązań do zdolności już stosowanych, i takich, które będą stosowane wkrótce, sojusznicy i państwa partnerskie gwarantują, że przyszłe rozwiązania spełnią kryteria interoperacyjności.

 

Kolejnym elementem realizowanym podczas ćwiczenia jest eksperymentowanie, które wypełnia lukę pomiędzy niewiadomą a pewnością, co może stanowić o fiasku misji, lub jej powodzeniu. W obecnym, dynamicznym środowisku bezpieczeństwa, CWIX zapewnia, że ci, którzy bronią naszego wspólnego bezpieczeństwa i chronią nasze wartości, będą mogli wykonywać swoje zadania szybciej, z większą pewnością i poświęcić się temu z jeszcze większym zaangażowaniem.

 

CWIX rozpoczął się na początku ubiegłego tygodnia, zakończy się w przyszłym.

 

Warte obejrzenia

  • Akademia Leona Koźmińskiego zdominowała akademickie szachowe mistrzostwa Polski

    Od piątku do niedzieli Politechnika Bydgoska była gospodarzem Akademickich Mistrzostw Polski w szachach, które zgromadziły 386 szachistów reprezentujących 55 uczelni. Najlepiej wypadli szachiści związani z Akademią Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • W Bydgoszczy będziemy za kilka tygodni gościć najlepsze szachistki na świecie

    FIDE Grand Prix Kobiet to jedna z najbardziej prestiżowych zawodów szachowych kobiet składający się z czterech podturniejów – zmagania 2022-2023 zakończą się w maju w Bydgoszczy. Do rywalizacji w FIDE Grand Prix zaproszono 16 zawodniczek światowego formatu – pula nagród to około 400 tys. euro. Najlepsze zawodniczki po 4 turniejach dostaną szansę walki o tytuł mistrzyni świata.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

Wiadomości z regionu