Jesteś tutaj: HomeBydgoszczRok temu pisaliśmy o katastrofalnych danych demograficznych. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze!

Rok temu pisaliśmy o katastrofalnych danych demograficznych. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze!

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 14 czerwiec 2022 00:05
Rok temu pisaliśmy o katastrofalnych danych demograficznych. Tegoroczne dane są jeszcze gorsze! Fot: Tibor Fazakas

W rok 2022 Bydgoszcz weszła z populacją liczoną przez Główny Urząd Statystyczny poniżej 340 tys. (dokładnie 339.053), do bicia na alarm nawołuje jednak coraz wyższy ujemny bilans naturalny – spada liczba narodzin, rośnie natomiast zgonów. Wpływ na takie fatalne dane może mieć pandemia, która przyczyniła się do większej śmiertelności, ale i tak tendencja wieloletnia jest dość negatywna.

W 2019 roku mieliśmy jeszcze blisko 3,1 tys. narodzin i nieco ponad 4 tys. zgonów – przyrost naturalny był ujemny na poziomie 965 osób. Rok 2020 przyniósł wręcz katastrofę, gdy narodziny spadły do nieco ponad 2,8 tys., zgony wzrosły zaś do blisko 4,7 tys. - w rezultacie mamy bilans naturalny ujemny na poziomie blisko 1,9 tys. Dane za 2021 rok GUS ujawnił dosłownie przed kilkoma dniami, urodzenia spadły niewiele – o 40 osób – zgony wzrosły o jakieś pół tysiąca do ponad 5,1 tys., przez co mieliśmy bilans ujemny na poziomie 2.322.

 

Tak wysoka liczba zgonów mogła wynikać z pandemii COVID-19, jeżeli nie odczujemy jej nawrotu, to teoretycznie dane za 2022 rok powinny być lepsze, ale jeżeli wieloletnia tendencja spadku liczby narodzin będzie się utrzymywała, to niewiele to zmieni. Analizy GUS szacują, że do 2030 roku populacja Bydgoszczy spadnie do 324 tys. Patrząc jednak na dane z ostatnich dwóch lat, trzeba patrzeć na te analizy jak na wariant optymistyczniejszy.

 

Warte obejrzenia

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

 • Inowrocławski klub stracił licencję

  Goplania Inowrocław to na Kujawach klub z tradycjami, to z niego przecież wywodził się jeden z najwybitniejszych bramkarzy Zawiszy Andrzej Brończyk. Klub występuje obecnie w A-klasie i ma poważne kłopoty – KPZPN ponownie zawiesił klubowi licencje, co oznacza, że wszystkie mecze do czasu jej odwieszenia Goplania będzie przegrywać z automatu walkowerem.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

 • Sejmik uczcił uchwałą zapomnianego noblistę ze Strzelna

  W 1907 roku nagrodę Nobla z dziedziny fizyki uzyskał Albert Michelson, który urodził się w 1852 roku w Strzelnie, wówczas będącego częścią Prus. Gdy miał trzy lata jego rodzina wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych i to temu krajowi przypisuje się jego Nobla, choć Albert Michelson przez całe życie podkreślał swoje związki z Polską i gdy przychodziło mu wypełniać dokumenty, jako miejsce urodzenia podawał Polskę (formalnie wówczas nieistniejącą).

 • RDOŚ wydał decyzję środowiskową dla zachodniego odcinka drogi ekspresowej S-10

  Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję środowiskową dla odcinka Bydgoszcz – Wyrzysk drogi ekspresowej S-10 – to ważna dla regionu droga, która skomunikuje nas sprawniej ze Szczecinem i Gorzowem Wielkopolskim.. Decyzja środowiskowa to ważny moment procedury formalnej, ale trzeba pamiętać, że nie jest ona prawomocna.

Wiadomości z regionu