Jesteś tutaj: HomeBydgoszczO tym jak powinny rozwijać się miasta przed Światowym Forum Miejskim – Konferencja

O tym jak powinny rozwijać się miasta przed Światowym Forum Miejskim – Konferencja

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 13 czerwiec 2022 13:45

Pod koniec czerwca w Katowicach odbędzie się Światowe Forum Miejskim, jutro natomiast w sali sesyjnej bydgoskiego ratusza odbędzie się debata towarzysząca temu Forum: ,,Rekomendacje ekspertów dla współczesnych miast”.


Jednym z kluczowych tematów jakie zostanie poruszone to problem wykluczenia komunikacyjnego, w tej sprawie głos zabierze m.in. był warszawski radny, znany aktywista Jan Śpiewak oraz posłanka Lewicy Paulina Matysiak, która przewodniczy Parlamentarnemu Zespołowi ds. Walki z Wykluczeniem Komunikacyjnym.

 

Osoby chętne do udziału w konferencji mogą się zarejestrować pomiędzy godziną 10:00 – 10:30. Sama dyskusja potrwa do godziny 14:30, następnie planowany jest spacer badawczy. Jednym z celów tej konferencji jest wypracowanie rekomendacji, które będą postulatami do władz Bydgoszczy.

 

Program:
10:00-10:30 - rejestracja

10:30-11:00 - oficjalne otwarcie konferencji i wprowadzenie

11:00-12:30 - prezentacje:

- Jan Śpiewak - socjolog, publicysta, działacz społeczny i samorządowy, autor publikacji “Ukradzione miasto. Kulisy wybuchu afery reprywatyzacyjnej”

- Paulina Matysiak - posłanka na Sejm IX kadencji, Przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Walki z Wykluczeniem Transportowym

- Dariusz Markowski - Instytut Zabytkoznawstwa i Konserwatorstwa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, przewodniczący Społecznej Rady ds. Estetyki Miasta Bydgoszczy

- Martyna Rajek-Kwiatek - Wydział Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, autorka badań “Kształtowanie przestrzeni jako wymiar polityki miejskiej na przykładzie Bydgoszczy”

 

12:30-13:00 - przerwa kawowa

13:00-14:30 - panel dyskusyjny:

Jan Śpiewak, Paulina Matysiak oraz Stefania Środa-Murawska (Katedra Studiów Miejskich i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu) i Marek Stanek (Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy), moderacja: Magdalena Bergmann (Instytut Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy)

 

14:30-16:00 - spacer badawczy po bydgoskim Starym Mieście: Magdalena Bergmann oraz Leszek Lipiński

Warte obejrzenia

 • Rodzina piłkarska Sportisu w Młynach Rorthera kończy i inauguruje sezon

  W czerwcu zakończył się sezon piłkarski, ale już za tydzień pierwsza kolejka ligowa IV ligi kujawsko-pomorskiej, a tydzień później zmagania rozpocznie Ekstraliga kobiet. Sportis to projekt skupiający z jednej strony ekstraligowy kobiecy klub KKP Bydgoszcz oraz IV-ligowy męski Sportis Łochowo, a także ponad setkę młodych adeptów piłki nożnej. W piątek 29 lipca w miejscu wyjątkowym, w Młynach Rothera odbyła się oficjalna prezentacja zespołów.

 • Radni podziękowali legendzie bydgoskiego wioślarstwa

  Gościem środowej sesji Rady Miasta Bydgoszczy był Zygfryd Żurawski, przez 31 lat prezes RTW Lotto Bydgostii, który z tej funkcji zrezygnował na początku czerwca. Te 31 lat – to 6 medali olimpijskich i zdecydowany prymat bydgoskiego klubu w rywalizacji drużynowej w Polsce.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W obronie szpitala Biziela w Sejmie

 

Sejm RP... W obronie Szpitala "Biziela"....

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Środa, 22 czerwca 2022
go Środa, 22 czerwca 2022
 • Sejm apeluje do samorządów o zacieśnianie współpracy z ukraińskimi samorządami

  Gdy w maju w ukraińskim parlamencie prezydent Ukrainy Wołodymir Zelenski, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, dziękował polskim miastom, w tym także Bydgoszczy, za wsparcie niesione dla jego narodu, podkreślał, że większość ukraińskich miast ma bliskie relacje z polskimi. O potrzebie kontynuowania tego kierunku mówi uchwała Sejmu RP z piątku.

 • Czy musimy się obawiać przerw w dostawie prądu?

  Mamy obecnie jedno z bardziej upalnych lat, co przekłada się z kolei na większe zużycie prądu, chociażby z uwagi na pracę klimatyzacji. Polska energetyka w głównej mierze opiera się na węglu, a ten stał się też towarem deficytowym. O ile eksperci raczej nie wieszczą wielkiego blackoutu w Polsce, to lokalnych ograniczeń w dostawie prądu nie można już wykluczyć.

Wiadomości z regionu