Jesteś tutaj: HomeBydgoszczDron mogący pomóc rozminowywać Ukrainę, czy regionalny pomysł na walkę z deficytem wody. Międzynarodowi wynalazcy w Bydgoszczy

Dron mogący pomóc rozminowywać Ukrainę, czy regionalny pomysł na walkę z deficytem wody. Międzynarodowi wynalazcy w Bydgoszczy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 09 czerwiec 2022 13:56

W środę na Politechnice Bydgoskiej rozpoczęły się targi innowacyjności i wynalazków E-NNOVATE 2022, na których prezentowane są wynalazki, które potem są oceniane przez jury konkursowe. Najlepsze projekty otrzymają laury. Do Bydgoszczy zjechali się wynalazcy z niemal całego świata, nie tylko z Europy, ale chociażby mogący wydawać się z punktu widzenia Bydgoszczy za egzotyczny Iranu. Zapraszamy do obejrzenia naszego filmowego reportażu z wydarzenia.


Głównym organizatorem E-NNOVATE jest firma IBS Global, która nawiązała współpracę z Politechniką Bydgoską. Dwie poprzednie edycje E-NNOVATE organizowano zdalnie z uwagi na światową pandemię, w tym roku udało się się spotkać stacjonarnie w Bydgoszczy – To jest pierwsza edycja tradycyjna tych targów, dwie poprzednie były wirtualne – wyjaśnia nam Edyta Wołczyk, która jest dyrektorem tych targów – Spotykamy się wszyscy razem, oceniamy wynalazki, prezentujemy je przed gronem jury, również szukamy inwestorów, partnerów biznesowych dla tych rozwiązań.

 

Jednym z ciekawszych prezentowanych wynalazków jest dron wirnikowy, który Igor Klymenko z Ukrainy połączył z detektorem min - To specjalne urządzenie do zdalnego przekazywania informacji saperom o obiektach wybuchowych. Połączyliśmy więc szczegóły dotyczące quadkoptera i metody detektora. To urządzenie bardzo pomoże naszym ukraińskim saperom rozminować terytorium naszego kraju. Bo według najnowszych informacji zaminowano ponad 100 km 2 i to dużo. W ten sposób możemy pomóc naszym saperom w bezpieczny i bardzo szybki sposób w rozminowywaniu naszych terytoriów – opowiada o swoim wynalazku Klymenko.

 

Wśród prezentowanych rozwiązań mamy też lokalne wynalazki tzw. projekt Sova, czyli rozwiązanie pozwalające taniej oczyszczać wodę wykorzystywaną w basenach i w aquaparkach. Wynalazek na czasie, bowiem Polska widnieje jako kraj uznawany za mający problem z deficytem wody – Mapa pokazuje nam ewidentnie, że Polska ma problem z wodą – mówi dr Wojciech Poćwiardowski, pracownik Politechniki Bydgoskiej zaangażowany w projekt Sova – Stworzyliśmy technologię do odzyskiwania wody z wód popłucznych, po płukaniu filtrów basenowych. Badania i analizy pokazują to, że podczas płukania filtrów basenowych zużywa się ogromne ilości wody, które standardową trafiają do kanalizacji. My stworzyliśmy system, który pozwala wodę zawrócić w 80%.

 

Tego typu projekty już co prawda istnieją, ale to regionalne rozwiązanie jest dwa razy tańsze w wdrożeniu, kosztuje około 250 tys. zł, co w przypadku aquaparku powinno przynieść dość szybko wzrost inwestycji, bo w ciągu 2-3 lat.

Inni polscy wynalazcy zaprezentowali m.in. projekt 14-Hydride, którego celem jest wykorzystanie metanolu jako paliwa, który mógłby napędzać samochody lub ogrzewać mieszkania. Zaprezentowano też opaski dla dzieci, które mają alarmować rodziców za pomocą smartphone, gdy dziecko się oddali, czy skaner kodów przy śmietniku, który tworzy w aplikacji mobilnej listę opakowań wyrzuconych, co ułatwić może nam zakupy.

 

Istnieje duża szansa, że za rok na targach ponownie spotkamy się w Bydgoszczy - Bardzo dobrze nam się współpracuje, więc podejrzewamy, że kolejne edycje również będą w Politechnice Bydgoskiej – ocenia Wołczyk.

 

Warte obejrzenia

 • World Athletics opublikowało najważniejsze imprezy na świecie. W czerwcu na tej mapie znalazła się Bydgoszcz

  Sezon 2023 w lidze złotej lekkoatletycznych mitingów będzie w tym roku wyjątkowo długi, po poszerzeniu listy imprez czeka fanów królowej sportu aż 14 wydarzeń, które odbędą się na 5 kontynentach świata. W niższych rangą ligach srebrnej i brązowej imprez będzie jeszcze więcej. My będziemy mogli na żywo oglądać zawody rangi Gold w czasie 5. Memoriału Ireny Szewińskiej na stadionie Zawiszy.

 • Prezes Cuiavii pozywa sędziego. Chodzi o głośną bójkę po meczu

  W listopadzie 2021 roku Cuiavia Inowrocław przegrała u siebie wysoko z Pogonią Mogilno 1:6 w ramach rozgrywek IV ligi. To jednak nie wynik był po tym meczu najważniejszy, bowiem nawet przez ogólnopolskie media przeszła informacja o bójce – początkowo sugerowano, że sędzia asystent uderzył prezesa Cuiavii, później ustalono jednak, że to prezes Sławomir Roszak uderzył sędziego asystenta.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Sprawozdanie z 3 lat pracy w Sejmie:

 • Mniej dzieci w małżeństwach, więcej w związkach nieformalnych

  Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o polskich rodzinach pozyskane w ramach Narodowego Spisu Powszechnego (dane na 31 marca 2021 roku). Pokazują one spadek liczby rodzin co wynika z tendencji wyludniania się polski, coraz mniej jest jednak też tradycyjnych rodzin opartych o związek małżeństwa, przybywa natomiast nieformalnych związków. Przyglądamy się danym dla Polski oraz województwa kujawsko-pomorskiego.

 • Wydawanie przez samorządy swoich mediów narusza unijną praworządność

  Należy stwierdzić, że nie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej i Rady Europy wydawanie gazet samorządowych. Zarówno art. 11 Karty, jak i art. 10 Konwencji stanowią, że na wolność wypowiedzi składa się prawo każdego do otrzymywania informacji lub idei bez ingerencji władz publicznych. Potwierdza to również przedstawione orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej – pisze Krzysztof Januszkiewicz w artykule naukowym opublikowanym na łamach ,,Samorządu Terytorialnego”. Wywód dotyczy wydawania przez samorządy tytułów, które nie są typowymi biuletynami. Taka sytuacja zachodzi w Bydgoszczy w przypadku ratuszowego ,,Bydgoszcz Informuje”.

Wiadomości z regionu